fbpx

Matcha – zelený zázrak pro vaše zdraví0

Proč je matcha v dnešní době tolik oblíbená?  Pomáhá se snižováním tělesné hmotnosti a má doslova blahodárné účinky na lidské zdraví. Navíc si matchu zamilujete k díky variabilním možnostem jejího použití – do smoothie, cappuccina, dortu, palačinek a celé řady dalších jídel i pití. Pojďme se na ni podívat blíže.

Zdroj: Pexels

Co je to matcha

Jedná se o 100% zelený čaj pocházející z Japonska, kde se těší už tisícileté tradici. Obsahuje celou řadu antioxidantů, vitamíny A, E, C a také spoustu minerálů, například železo, vápník, draslík a zinek.

Proč si dopřát matchu

Zásobárna antioxidantů

Buňky v našem těle, včetně těch imunitních, mohou být poškozeny volnými radikály. Tomuto poškození a zachování odolnosti buněk pak brání antioxidanty. A právě matcha je jejich poměrně bohatým zdrojem. Při její pravidelné konzumaci tak můžete účinně posilovat svou imunitu.

Reklama

Přírodní zdroj energie

Potřebujete se ráno „nakopnout“ šálkem kávy? Vyzkoušejte raději matchu. Zatím co kofein se do našeho těla uvolní téměř ihned, a rychle zase vyprchá, čajový tein a teofylin se uvolňuje postupně v časovém horizontu 4 až 6 hodin. Díky tomu je matcha pro lidský organismus šetrnější než káva a přináší dlouhodobý přísun energie.

Pomocník při hubnutí

Jestli chcete shodit nějaké to kilo, matcha vám s tím pomůže. Urychluje metabolismus, což vede ke spalování přebytečného tělesného tuku (cca až 4krát rychleji než za běžného stavu). Prý zabírá především na redukci toho břišního, který umí potrápit nejednu ženu i muže. Navíc se u matchy nemusíte bát nežádoucích vedlejších účinků, například zvýšení tlaku nebo zrychlení srdečního tepu, jak tomu bývá u hubnoucích prostředků.

Detoxikace těla

Víte, díky čemu má matcha svou specifickou zelenou barvu? Díky chlorofylu. Ten působí jako účinný detoxikační prostředek, který z těla pomáhá vyplavovat těžké kovy i chemické toxiny.

Zdroj: Pexels

Snížení cholesterolu

Cholesterol naše tělo potřebuje, ale jen v určité míře. Dělí se na „špatný cholesterol“ – LDL a „dobrý cholesterol“- HDL. Při pravidelné konzumaci matchy pak bylo zjištěno, že pomáhá snižovat hladinu LDL a naopak zvyšovat hladinu HDL cholesterolu.

Zlepšení koncentrace i paměti

Aminokyselina L-theanin, kterou matcha obsahuje, umí navodit příjemné uvolnění, a to bez pocitu únavy. Jak je to možné? Stimuluje produkci alfa vln v mozku a navíc zvyšuje hladinu dopaminu a serotoninu. Dále pomáhá navyšovat pocit bdělosti a podporuje funkci naší paměti. Díky tomu je skvělým pomocníkem nejen pro studenty, ale také pro osoby s vysokým pracovním nasazením.

Široká možnost použití

Prášek matcha si můžete přidat nejen do vody či mléka, ale i do smoothie, zmrzliny a klidně i coby ingredienci při pečení.

Zdroj: Pexels

Matcha recepty

Bábovka s matchou a mákem

Co budete potřebovat

 • 4 g matchy
 • 1 lžíci celého máku
 • 3 hrnky špaldové mouky
 • 1 lžičku PDP
 • přírodní sladidlo
 • ½ hrnku kokosového oleje
 • ½ vaničky odtučněného tvarohu
 • 2 vejce

Jak na to

 1. Smíchejte všechny sypké ingredience a přidejte mléko, žloutky, kokosový olej a odtučněný tvaroh. Vše promíchejte.
 2. Vyšlehejte z bílků tuhý sníh a přidejte ho opatrně do směsi.
 3. Rozdělte těsto do dvou misek. Do jednoho dílu přidejte matchu a do druhého mák.
 4. Jednotlivé díly střídavě nalijte do vymazané a vysypané formy na bábovku. Pečte asi 40 minut při teplotě 180 stupňů.

Exotické smoothie s matchou

Co budete potřebovat

 • 2 až 3 lžičky matchy
 • 2 g rooibosu
 • 1 hrnek nakrájených jahod
 • 1 hrnek nakrájeného manga
 • ½ nakrájeného banánu
 • ½ hrnku jogurtu
 • kokosové plátky, chia nebo konopná semínka

Ovoce, jogurt a matchu dejte do mixéru a zpracujte na nejvyšší rychlost. Na závěr přidejte kokosové plátky a semínka.

Zdroj: Pexels

A samozřejmě klasický:

Matcha Tea

Dejte do hrnku 3 vrchovaté lžičky čaje matcha, přidejte kapku vody a metličkou vyšlehejte do podoby jemné kašičky. Poté dolijte vodou a opět důkladně prošlehejte, dokud se čaj hezky nenapění. Vodu můžete použít studenou i teplou (od 65 do 70 stupňů), případně živočišné či rostlinné mléko. Jestli nemáte zrovna čas, připravte si matcha tea klidně v shakeru.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.