fbpx

Masivní dřevěné panely – technologie dřevostaveb současnosti i budoucnosti0

Panely z vrstveného dřeva, jsou velmi perspektivním stavebním materiálem, který nachází své využití nejen při výstavbě rodinných domů, ale také větších vícepatrových staveb. Dokážou nahradit i ocelovou či betonovou konstrukci. Dočkáme se jednou i velkých budov ze dřeva?

Masivní dřevěné panely jsou vytvořeny skládáním a lepením vrstev dřeva, přičemž jejich počet pak určuje tloušťku hotového panelu. Důležité přitom je že vrstvy dřeva jsou položeny křížem, což zaručuje také velmi dobré mechanické vlastnosti celého panelu. Právě díky křížovému skládání vrstev se tento materiál označuje jako CLT (Cross Laminated Timber) panely. Jedná se o masivní dřevo a domy postavené z těchto panelů je možné podobně jako sruby a roubenky označit jako masivní dřevostavby.

Pevný materiál a přesná výstavba

Díky křížem položeným vrstvám má CLT panel velmi dobré mechanické vlastnosti. Jedná se pevný a staticky únosný konstrukční materiál. Dřevo v CLT panelu je dobře vysušené, panel je tedy tvarově stálý a nehrozí případné tvarové změny staveb. Panel funguje také jako parobrzda a je vhodný ke konstrukci difúzně otevřených stěn (prostupných pro vodní páru).

Reklama

CLT panely jsou určeny hlavně pro výstavbu konstrukce domu a obvykle se používají v kombinaci s deskovými tepelně izolačními materiály. Typická je například kombinace CLT panelu a desek z minerální vlny, často se jako tepelná izolace uplatňují také materiály na bázi z dřevovlákna. Součinitel prostupu tepla se například u CLT panelu Novatop pohybuje podle tloušťky v rozmezí od 1,55 do 0,89 W/m2K.

Stavba dřevostavby z CLT panelů.

V souvislosti s CLT panely nelze pominout ani jejich estetické hledisko. Panel je celodřevěný a jeho povrch tvoří hoblované dřevo. Výrobci dodávají několik různých kvalit povrchu od konstrukční, po pohledovou. Pohledové masivní dřevo má navíc příznivý vliv na mikroklima v interiéru. Výhodou je také přesnost výstavby, panel dodavatel připraví včetně spojů a otvorů a hrubá stavba se montuje na místě.

Nevýhody CLT panelů

Mezi nevýhody je možné počítat mírně vyšší cenu. Ta tu ale stavebník získá hotovou konstrukci stavby, vyrobenou na přesných strojích. Pro stavbu je potřeba také více těžké techniky. Zatímco pro rámovou dřevostavbu stačí jen parta tesařů, kteří si materiál dovezou větší dodávkou, zde se již neobejdeme bez nákladních aut a jeřábu. „Staveniště nepřístupná pro těžkou techniku mohou být i neřešitelným problémem. To je ale nevýhoda všech velkorozměrových prefabrikovaných systémů,“ popisuje možné nevýhody technologie Martin Novák z firmy Dřevostavby MC. Dodává však, že hrubou stavbu rodinného domu z CLT panelů lze realizovat během tří dnů, což v případě two-by four konstrukce není možné.

Kdo v Česku dodává CLT panely?

Mezi velké dodavatele CLT panelů patří v česku například společnost Novatop. Ta dodává masivní dřevěné panely z lepeného vrstveného dřeva i další konstrukční prvky pro dřevostavby. Dalším dodavatelem je společnost DEK, v jejíž nabídce najdete masivní dřevěné panely, které však nejsou lepené, ale šroubované. Na českém trhu působí také výrobce CLT panelů Stora Enso.

Obytný dům z CLT panelů ve Finsku. Foto oopeaa.com

Bytové domy a mrakodrapy ze dřeva

Díky svým mechanickým vlastnostem jsou CLT panely vhodné i pro výstavbu větších domů. Zatímco v česku se ze dřeva staví hlavně menší stavby, jako jsou rodinné domy, v Evropě i ve světe je situace úplně jiná. Hlavně ve Skandinávii, nebo ve Velké Británii se už celkem běžně realizují i větší obytné bloky domů postavené z CLT panelů. Existují dokonce i projekty mrakodrapů, jejichž hlavním konstrukčním materiálem bude vrstvené dřevo. Díky CLT panelům se tak ze dřeva stává skutečně stavební materiál budoucnosti.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.