fbpx

Máme tu březen – začátek zahradnického roku0

Rok každého správného zahradníka začíná březnem. Je to poměrně hektický měsíc, ve kterém nás čeká spousta práce. Jen v tomto období musíme brát v potaz také rozmary počasí a přízemní mrazíky. Do čeho se tedy v březnu můžeme na zahradě pustit? Pojďme se na to podívat!

Zdroj: Pixabay

Zakládání nových záhonů

Březen je ideálním časem pro zakládání nových záhonů, případně pro změnu plodin, které na nich pěstujete, abyste půdu nevyčerpali. Zeminu důkladně zryjte a podle zvolené rostliny pak přidejte rašelinu, kompost nebo písek.

Skleníky a pařeniště

Vlastníte-li skleník nebo pařeniště, pusťte se do výsevu první karotky, ředkviček, bazalky nebo salátu. Zároveň si můžete doma vypěstovat i klíčky pro doplnění pořádné dávky vitamínů. Nejoblíbenější jsou zcela jistě klíčky mungo, hrachu nebo cizrny.

Reklama

Trávník

Jakmile zmizí sněhová pokrývka, vyhrabejte z trávníku odumřelá stébla trávy a mech. Nezapomeňte také na provzdušnění trávníku tzv. vertikulací. Pomůže vám s ní vertikulátor, speciální hrábě nebo i obyčejné vidle. S prvním sekáním počkejte až bude mít tráva minimálně 8 cm a nůž nastavte na nejvyšší pozici.

Trvalky

Na trvalkových záhonech se pusťte do odstranění odumřelých listů a natě. Trvalky, které moc nekvetou, ale rozšiřují se, je vhodné rozdělit. Nevynechejte ani bylinkové záhony a nádoby.

Zdroj: Pixabay

Česnek

Při volbě místa pro výsadbu česneku je důležité pamatovat, že:

  • Nepatří tam, kde předtím rostly brambory, rajčata, pórek nebo cibule.
  • Na stejné místo ho sázíme co 4 roky, ne dříve.

Výsadba je pak na jaře možná až do května s tím, že na jaře sázíme stroužky jen do hloubky 5 cm.

Okrasné trávy

Zastřihněte vysoké okrasné trávy (například ozdobnice čínská, třtina ostrokvětá), jen dejte pozor na rašící pupeny. Střih provádějte asi 10 cm nad zemí, přičemž vám k této práci poslouží i obyčejné zahradní nůžky.

Listnaté keře a živé ploty

Dokončete řez listnatých keřů i živých plotů. Hloubku řezu odvíjejte od košatosti jednotlivých keřů a plotů. Šeříky, štědřence, zlatý déšť a další kvetoucí keře, které mají aktuálně narašené pupeny, ovšem stříhejte až v květnu.

Zdroj: Pixabay

Kvetoucí cibuloviny

Můžete také začít s vysázením cibulovin, které kvetou v létě (například mečíky, lilie a fuchsie). Jen je raději ještě ochraňte netkankou před možnými mrazíky.

Jahody

V březnu nastává také ideální čas pro přihnojení jahod. Jakmile začnou jahodníkům rašit středová srdéčka, použijte na jahody vhodné organické hnojivo. Vhodné jsou zkvašené slepičince nebo kravský hnůj.

Cibule šalotka

Šalotku v březnu vysazujte do řádků vzdálených 20 až 25 cm, vzdálenost v řádících pak volte 10 až 15 cm. Vrcholky cibulek by pak měly být těsně pod povrchem půdy.

Ovocné stromy

Zasaďte nové ovocné stromy. Berte v potaz požadavky daného druhu, stejně jako prostor, správné místo a orientaci ke slunci. Stromek dejte na pár hodin do kýblu s vodou a pak ho zasaďte do země, do asi 30 cm hluboké a 40 cm široké jámy. Vybranou zeminu smíchejte s kompostem a trochu ji vraťte zpět. Zeminu dobře ušlapejte a stromek pořádně zalijte.

Autor: Bára Kocmánková