fbpx

Malý dům v lesích s dechberoucími výhledy0

Opět pro vás máme malou inspiraci pro chatu nebo skromnější bydlení. Tentokrát z lesů amerického státu Washington. Na ploše pouhých 6 x 6 metrů zde vznikl příjemný malý dům pro odpočinek v přírodě s fasádou pokrytou cedrovými deskami.

Odešel jsem do lesů abych našel svobodu. Abych žil naplno a vysál všechen morek života,“ říká proslulý americký transcendentalista Henry David Thoreau v úvodu své knihy Walden anebo Život v lesích. Povedený dům v pralese amerického státu Wahsington jako by tomuto anticivilizačnímu postoji odpovídal.

Architekti z amerického designérského studia MW Works zde vytvořili působivou, ale jednoduchou stavbu obloženou cedrovým dřevem a cementovými deskami. Dům vznikl na základech předchozí stavby, která v těchto místech stála. To tvůrce limitovalo půdorysnou plochou o rozměrech 6 x 6 metrů.

Reklama

Architekti zde navrhli kompaktní dům s velkými okny, přičemž důraz kladli hlavně jednoduchost. A to jak jednoduchost v designu, tak i v konstrukci. „Zaměřili jsme se na to podstatné a v případné doplňky jsme po posouzení jejich nezbytnosti spíš vynechali,“ uvádí tvůrci.

Dům zaujme hlavně velkými okny, které dobře propojují interiér s okolní divokou přírodou. Zatímco fasáda je obložena cedrovými prkny a cementovými deskami, v interiéru je použita hlavně překližka a světle šedé MDF desky. V přízemí domu je předsíň a kuchyň s obývacím pokojem. V patře jsou dvě ložnice a koupelna. Vytápí se krbovými kamny na dřevo. Dům je zamýšlen jako rekreační sídlo a pro dočasné pobyty v přírodě.

Foto: Andrew Pogue

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.