Ne každý dnes bydlí v tak velkém bytě, aby v něm mohl mít svůj vlastní oddělený pokoj a v něm si snadno chránit své soukromí. Někdy se do jednoho pokoje musejí vejít dvě nebo tři děti, případně se rodiče musejí „vměstnat“ se svou ložnicí do obýváku. Vzhledem k cenám nemovitostí nebo práce a materiálu pro případnou rekonstrukci bytu se často nemůžeme pustit do úpravy bytu. Ale v nelehké situaci mohou až překvapivě snadno pomoci závěsy!

Příčka se nedá postavit všude, navíc není flexibilní
Tam, kde není místnost v bytě natolik velká, aby snesla stabilní rozdělení na dvě, nemá smysl uvažovat o postavení nové zdi, která by z ní udělala dvě. Pokud chybějí i druhé dveře, problém se stává o to větším. Rekonstrukci může bránit i nájemní bydlení a nesouhlas majitele bytu s vystavěním nové příčky.
Ale stále zůstává spousta možností, jak (i pohyblivě) místnosti v bytě rozdělit, aby v nich každý člen rodiny měl svůj vlastní koutek se svým soukromím. Stačí trocha fantazie a rozhodnutí se, zda stojíte o změnu trvalou, nebo byste chtěli rozdělení místností v čase posouvat. Podle toho můžete sáhnout po závěsu, zástěně na kolečkách nebo po instalaci policových stěn.
Rozdělení místnosti pomocí závěsů
Závěsy jsou poměrně oblíbeným řešením tam, kde se předem ví, že tvar stěny, kterou závěs vytvoří, se bude zachovávat dlouhodobě stejný. Například před postelí nebo cirka v polovině dětského pokoje. Navíc jsou závěsy často ve slevových akcích obchodů, které se zaměřují na vybavení domu/bytu. Sledovat je můžete například v letáku Jysk. Díky tomu je můžete sem tam obměnit, aniž by to zruinovalo vaši peněženku.
Proč patří závěsy k trvalejším řešením? Do stropu je totiž nutné připevnit kolejničky, v nichž se bude závěs pohybovat. A asi se nikomu nebude chtít kolejničky každých pár dní předělávat, nebo si na stropě budovat dráhu s několika možnostmi zatažení závěsů…
Rozdělení místnosti pomocí mobilní zástěny/paravánu
Mobilní zástěny jsou tím nejvíce flexibilním řešením. Kdykoliv je převezete a roztáhnete přesně tam, kde chcete vytvořit více soukromí v místnosti. Pokud koupíte zástěnu delší a skládací, můžete podle potřeby tvořit delší nebo kratší ohraničení, jímž si v bytě přesně vymezíte, kam právě teď ostatní členové domácnosti nemají vidět – a už vůbec ne vstupovat.
Podobné řešení (formou zástěny) je nyní velmi populární v koupelnách, kde je WC i vana/ sprcha v jedné místnosti. Podívejte se na podrobný návod, jak zástěnu (paraván) správně vybrat. Budete možná až překvapeni, kolik přirozených materiálů je na trhu k dostání.
Rozdělení místnosti formou polic a květinové stěny
Asi nejtrvalejší rozdělení místnosti na více částí zprostředkují knihovní police a květinové stěny. Na trhu najdete jak police bez stěny (pouze police, tedy poměrně dobře průhledné do prostoru za nimi), tak police se středovou neprůhlednou stěnou, které mají samotné poličky a úložné prostory umístěny po obou stranách stěny.
Ve výsledku je taková police v podstatě na úrovni příčky, ale bez zásahů do propozic bytu jako celku. Připevnit ji musíte k podlaze, stropu a někdy stěně, ale nejde o žádný zásah do půdorysu. Květinová nebo policová stěna se ovšem demontuje nejhůře ze všech tří prvků, které pro rozdělení místností slouží.
Proto než se rozhodnete, kam přesně stěnu umístíte, je nutné mít se všemi členy domácnosti dobře dohodnuto, kam bude umístěna. Vyrobit se dá na zakázku přímo na míru, nebo navštívit některého z prodejců sektorového nábytku a stěnu si poskládat.
Tip na závěr: Pokud by vás květinová stěna natolik zaujala, že byste si ji chtěli dopřát i venku na balkoně, na zdi domu nebo okolo plotu, máme pro vás návod jak na pěstování vertikálních zahrad, což jsou právě zmíněné exteriérové květinové stěny.