fbpx

Lněné vlákno vystrnadila bavlna, nyní se ale zase vrací do módy0

Len se nejčastěji zpracovává do podoby plátna, ze kterého vznikají konkrétní textilní kusy. Kromě oblečení se ze lnu vyrábí se také obuv, dekorace nebo třeba malířská plátna. Dříve byl hojně využíván také při výrobě knih. V domácnostech se se lnem setkáváme ve formě ubrusů, prostírání, prostěradel a povlečení či utěrek. V porevoluční době se ale len z moderních domácností postupně vytratil, a to kvůli lepší dostupnosti a výhodnější ceně bavlny. Setkáváme se s ním spíše u starších generací. Nyní se ale zdá, že opět přichází jeho čas. Lněné oblečení oceníme hlavně v létě, je prodyšné a na dotek chladí. Jistě jste si všimli, že módní lněné kousky se v poslední době objevují nejen v obchodech s orientální módou, ale i v běžné konfekci.

Len v průmyslu

V České republice se len pěstoval a zpracovával nejvíce za první republiky a potom znova po druhé světové válce. Produkce klesla až v devadesátých letech kvůli dovozu mnoha materiálů ze západní Evropy. Produkce postupně upadala a nyní u nás v republice len pěstují jen soukromníci – nadšenci.

Lněná vlákna jsou delší a pevnější než bavlněná, jsou ale výrazně méně pružná. Za mokra je lněné vlákno ještě pevnější než za sucha, a to až o 30 %.

Len se po sklizení z pole nejprve namáčí. Vlákna se mechanicky třou, aby byla zbavena semen, silných stonků a dalších nečistot. Nakonec se vlákna pročesávají. Pouze 10% původního materiálu je použito jako lněná příze k výrobě látky. Vedlejšími produkty jsou koudel a pazdeří, hrubé příze, které se používají převážně při výrobě dekorací.

Kde sehnat lněné plátno?

Jste nadšenci do šití či dekorování? Vytvořili byste rádi něco z lněných textilií? Kvalitní látky seženete jednoduše v internetových obchodech s textilními materiály. Například na e-shopu Bubulakovo.cz najdete kromě lněných materiálů i nespočet dalších textilií, originálních nápadů a ostatního příslušenství pro vaše tvořivé chvilky. Jak jsme již zmínili, produkce lnu se do našich krajin vrátila. Chcete-li podpořit místní zemědělce, můžete se porozhlédnout, zda se ve vašem okolí nenachází nějaký zpracovatel lnu. Seznam takovýchto nadšenců najdete třeba na webových stránkách Svazu lnu a konopí ČR.

Zdroj obrázku: Bubulakovo.cz

Autor: Komerční sdělení