fbpx

Partneři sekce

Lidé kvůli viru odkládají servisní prohlídky kotlů. V zimě je přitom těžší sehnat volného technika0

Vládní opatření a strach z šíření koronaviru vedou mnoho uživatelů plynových kotlů k odkladu pravidelné servisní prohlídky. To přitom může znamenat zvýšené riziko poruchy kotle a v některých případech také ztrátu záruky.

Foto: Vaillant

Jak stanovuje zákon, každý rok by měl majitel plynového kotle nechat své zařízení zkontrolovat odborným technikem. V praxi se nejedná o nic složitého, přivolaný servisní technik pouze zkontroluje stav kotle, případně jej vyčistí a seřídí. Pravidelná servisní prohlídka trvá zhruba hodinu a majitel kotle za ni zaplatí v průměru kolem tisícikoruny. Pokud ale dlouhodobě dochází k zanedbání pravidelného servisu, může podle odborníků docházet k nečekaným poruchám. „Přestože moderní kotle mají zabezpečení na vysoké úrovni a únik plynu tedy přímo nehrozí, může kotel fungovat s nižší účinností, nebo dokonce přestat fungovat úplně. Při poruše software jen napíše číslo chyby a stejně je třeba zavolat odborného pracovníka,“ vysvětluje Radovan Fila z firmy Thermona.

Pozor na kotle, které přes léto nepracují

Čím je kotel starší, tím je riziko vzniku poruchy vyšší. Pokud kotel sloužil pouze k vytápění a přes léto nebyl v provozu, doporučují jej servisní technici vyzkoušet nanečisto, ještě před začátkem hlavní topné sezony. „Každý rok se stává, že lidé spuštění kotle oddalují až do bodu, kdy je jim zima a chtějí zatopit. Potom zmáčknou vypínač a kotel nefunguje. V tu dobu jsou ale servisní firmy zavaleny podobnými případy a čekací doba se může prodloužit až na několik dní, což je samozřejmě nepříjemné,“ upozorňuje technický ředitel Thermony Martin Novák.

Reklama

Lidé prohlídky kotlů kvůli koronaviru odkládají

Podle dodavatelských firem letos hodně domácností pravidelnou servisní prohlídku kotle vynechalo. Od našich servisních partnerů máme k dispozici anonymizované statistiky, kolik majitelů našich kotlů si servisní prohlídku skutečně objedná. V porovnání s loňským rokem jsou letošní čísla alarmující, což připisujeme na vrub právě letošní koronavirem ztížené situaci,“ vysvětlil Radovan Fila.

Porucha kotle v topné sezóně přitom může být velmi nepříjemná. V tomto období mají servisní technici obecně více práce a jakákoli oprava kotle se může daleko víc protáhnout. Už jen proto je dobré udržovat kotel v co nejlepší kondici a k tomu pravidelný servis rozhodně patří. Ale nejde jen o možný výpadek vytápění. „Největším nebezpečím je v případě špatně seřízeného plynového kotle unikání oxidu uhelnatého,“ upozornil energetický poradce Karel Srdečný ze společnosti EkoWatt. Větší únik oxidu uhelnatého může vést až k udušení obyvatel domu či bytu.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi