fbpx

Liaporbeton – až o 2/3 lehčí beton s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi0

Beton je materiálem, bez kterého si novodobé stavebnictví dovedeme představit asi jen stěží. Je pevný, dlouhověký a odolný. V případě rekonstrukcí starších staveb ale může být na obtíž jeho vysoká hmotnost i nedostatečné izolační vlastnosti. A právě pro tyto případy je tu lehký keramický beton Liapor Mix a Liapor Mix final.

Lehký keramický beton (Liaporbeton) je obecně vyráběn přidáním lehkého keramického kameniva Liapor do receptury běžného betonu. Oproti obyčejnému  betonu pak lehký beton nabízí až o 2/3 nižší hmotnost a velmi dobré jsou i jeho tepelně izolační vlastnosti. Součinitel tepelné vodivosti Liaporbetonu se ve vysušeném stavu v závislosti na pevnosti a objemové hmotnosti  pohybuje v intervalu cca 0,14 – 0,60 W/mK.

Využití lehkého betonu

Díky svým vlastnostem je to velice vhodný materiál pro vyrovnávací vrstvy podlah. Jeho relativně nízká objemová hmotnost umožňuje provádět betonové podlahy i ve starších budovách s přísnějšími požadavky na statiku. Vrstvy podlah, realizované z lehkého betonu jsou obvykle pochozí již za 24 hodin.

Krátké instruktážní video ilustruje, správný postup realizace lehké betonové podlahy.

Lehký beton je vhodný pro:

  • Rekonstrukce podlah na keramických, betonových a klenbových stropech,
  • lehké výplňové, vyrovnávací a tepelně izolační vrstvy,
  • jako ochranné vrstvy rozvodů inženýrských sítí,
  • apod.

Lehký beton Liapor Mix, Liapor Mix final

Hotovou suchou směs pro přípravu lehkého betonu nabízí výrobce Lias Vintířov, LSM, k. s. pod názvem Liapor Mix, resp. Liapor Mix final. Spojení těchto 2 výrobků představuje systém pro realizaci betonových podlah. Liapor Mix (z frakce 4-8 mm) je určený pro podkladové vrstvy, Liapor Mix final (z frakce 1-4 mm) zase pro finální vrstvy podlah. Pod nášlapnou vrstvu pak lze na lehký beton použít ještě tenkou vyrovnávací vrstvu samonivelační stěrky. Minimální doporučená výška vrstvy je u obou typů lehkého betonu 50 mm. Liapor Mix i Liapor Mix final výrobce nedoporučuje bez předchozího stavebně statického posouzení v podlahách ukládat na netuhé podklady, tzn. na dřevěné stropy a na vrstvy kročejové nebo tepelné izolace. 

Snadné použití

Nižší hmotnost oceníte u Liaporu Mix už při skládání pytlů na stavbě. Manipuluje se s ním totiž mnohem lépe, než jste zvyklí u klasického betonu. Samotná příprava se ale už tolik neliší. Liapor Mix i Liapor Mix final se připravují ze suché směsi balené v pytlích po 30 l. Suchá směs se rozmíchá s vodou dle návodu na obalu. Připravený beton se nanáší se v požadované tloušťce na podklad a urovnává zednickým hladítkem. Jedná se o rychle tuhnoucí materiál, proto je potřeba jej zpracovávat bez zbytečného prodlení. Důležité je dodržet minimální výšku vrstvy, která nesmí být nižší než 50 mm.

K dostání on-line i v obchodní síti

Liapor Mix a Liapor Mix final najdete v sortimentu e-shopu obchod.liapor.cz, v obchodní síti Liapor a stavebninách DEK po celé ČR.

Další technické informace o suché směsi pro přípravu lehkého betonu s keramickým kamenivem najdete na webu www.liapor.cz.

Autor: Komerční sdělení