fbpx

Letní olympiáda v Londýně: pět stadionů. které dokazují, že nám planeta není jedno!0

Pět stadionů, pět zdařilých architektonických i technických řešení. Najdete tu recyklované materiály, systémy po úspory energií i zdrojů vody. Vybrali jsme pět povedených stánků sportu, kde se reprezentanti z celého světa utkají o medaile.

Vítejte v Londýně! Na evropskou metropoli a centrum současného olympijského dění je teď upřený pohled celého světa. Dlouhé přípravy a náročná organizace před týdnem vyvrcholily a nyní můžeme po tři týdny sledovat její výsledky. Za pozlátkem vrcholového sportu a rozdávání medailí ale stojí roky velkých příprav a budování infrastruktury. Zajímá vás, zdali peníze, čas a energie vynaložené na přípravu letošní olympiády myslely i na zbytek planety? Vybrali jsme 5 staveb, za které se Londýn rozhodně nemusí stydět. Jsou udržitelné, působivé a dokazují, že ohled na životní prostředí hrál v Londýně významnou roli. Vítejte na LOH 2012!

„Basketbalový stadion pro 12 tisíc diváků může být rozebrán a postaven kdekoli jinde na světě.“

Reklama

Londýnský velodrom

Neobyčejná stavba pro šest tisíc diváků byla dokončena v loni na jaře a minulý rok již získala cenu Královského institutu britských architektů (RIBA). Autorem stavby je studio Michaela Hopkinse, který si ke spolupráci přizval cyklistického závodníka Chrise Hoye. Monumentální chrám cyklistiky spolykal okolo 105 milionů liber (přes 3,1 miliardy) korun a pyšní se údajně nejrychlejší dráhou na světě.


Londýnský velodrom uchvacuje zvenčí i zevnitř. Foto: hopkins.co.uk

Dřevo najdete nejen uvnitř, kde dráhu tvoří sibiřská borovice, ale i zvenku na fasádě. Architekti minimalizovali umělé systémy a využili přirozené větrání i maximum přirozeného osvětlení v podobě střešních světlíků. Dešťová voda slouží pro splachování toalet a zavlažování areálu. Podle tvůrců však pořizovací náklady ve finále daleko přesáhly budoucí možné provozní úspory. Po skončení olympiády bude velodrom sloužit nejen profesionálním cyklistům, ale i místním obyvatelům a vznikne zde například kavárna, půjčovna kol a cyklistické potřeby.


Uvnitř může závodům přihlížet šest tisíc diváků. Foto: hopkins.co.uk

Basketbalová aréna

12 tisíc diváků může sledovat dění v basketbalové aréně dokončené minulý rok. Za 30 milionů liber (asi 940 milionů korun) postavili v Londýně tuhle neobyčejnou stavbu podle návrhu tří architektonických studií včele s Wilkinson Eyere. A co je na ní výjimečného? Především speciální konstrukce Flatpack, která umožňuje její demontáž a opětovné použití jinde. Až dvě třetiny všech materiálů se tak mohou znovu použít. Spekuluje se dokonce o tom, že by aréna mohla po olympiádě v Británii putovat do Rio de Janeira, kde se uskuteční olympiáda v roce 2016.

Dočasný stadion je postaven z 1 000 tun oceli a chlubí se zvláštní fasádou tvořenou 20 000 metry čtverečními  PVC membrány vyrobené z recyklovaného plastu. Z exteriéru působí fasáda jako kůže a vytváří neobyčejně efektní tvary. O medaile se tu utkají týmy basketbalistů, házenkářů i paralympijských sportovců v zápasech ragby.


Stadion pro basketbalové zápasy využijí i paralympijští sportovci. Foto: guardian.co.uk, Edmund Sumner

Plavecký stadion

London Aquatics Centre je druhou největší budovou na olympijských hrách. Stadion se dvěma 50metrovými bazény nabízí místa k sezení pro 17 500 diváků a navržen byl proslulým architektonickým studiem pod taktovkou Zaha Hadid. Hlavní inspirací se pro architektku stal pohyb vody a celá stavba tak připomíná vlnu, která se přelévá přes překážku.


Plavecký stadion navrhlo architektonické studio Zahy Hadid. Foto: guardian.co.uk, Tom Jenkins

Hlavní stavební prvek – beton, nevyžaduje žádné povrchové úpravy a vnitřní tribuny z oceli a PVC bez použití ftalátů budou po olympijských hrách odstraněny. Stadion tak plynule přejde do běžného veřejného provozu. Za zmínku stojí i to, že většina stavebních materiálů včetně 866 000 dlaždic pro bazén a šatny byly na stavbu dopraveny vlakem místo nákladními automobily.


Z exteriéru i v interiéru stadionu je cítit inspirace vodou a jejím pohybem. Foto: zaha-hadid.com

„Měděný“ stadion

Pokud budete sledovat zápasy v házené, dost možná se podíváte do útrob jedné z nejzajímavějších staveb letních olympijských her. Házenkářský stadion je totiž jednou z „nejudržitelnějších“ staveb současného sportovního dění. Právě snaha o co nejmenší dopad na životní prostředí byla prioritou při jeho navrhování.


Fasáda z mědi bude lety vytvářet barevně zajímavý povrh. Foto: guardian.co.uk, Make

A výsledek? Náklady na osvětlení o 40 % snižují zvláštní světlíky, nezapomnělo se ani na využití dešťové vody pro splachování toalet (opět snížení vody o 40 %). Pro stavbu budovy byly využity cihly vyrobené ze stavařského prachu a vnější plášť je tvořený 3 000 metry čtverečními především recyklované mědi. Po hrách začne sedmitisícová aréna sloužit jako víceúčelové sportovní centrum pro konání řady různých akcí.


Jak se vám líbí vesele barevné sedačky? Foto: guardian.co.uk, Make

Olympijská střelnice

Nedaleko Greenwich parku vyrostla na první pohled velmi neobvyklá stavba. V sousedství kasárny královského dělostřelectva, která byla před dvěma sty lety důležitým místem pro výcvik britských vojáků, vznikly tři kryté demontovatelné střelnice. Dočasné pavilony z ocelové konstrukce a překližky pokryté PVC budou po hrách rozebrána a sloužit budou zase jinde. Asi nejzajímavější jsou zvláštní různobarevné „přísavky“ na fasádě. Každý z pavilonů je pokryt puntíky jiné barvy, které umožňují proudění vzduchu a přirozené větrání a zároveň dovnitř pouštějí přirozené světlo.


Demontovatelné pavilony olympijských střelnic. Foto: guardian.co.uk, JL Diehl


Průduchy dovnitř přivádějí čerstvý vzduch. Foto: guardian.co.uk, Magma

Autor: Redakce Nazeleno.cz