fbpx

Land on Water – systém pro stavbu udržitelných plovoucích domů0

Dánské studio námořní architektury vyvinulo Land on Water, systém pro stavbu plovoucích budov, jehož cílem je být flexibilnější a udržitelnější než tradiční stavební metody. Pojďte si ho prohlédnout.

Zdroj: Dezeen; Vizualizace: Kvant-1

„Vyvinuli jsme zcela nový systém pro stavbu téměř čehokoli na vodě,“ říká architekt Marshall Blecher, který studio MAST založil spolu s námořním designérem Magnusem Maarbjergem. „Myslíme si, že systém, jako je ten náš, by mohl v budoucnu poskytnout způsob organického rozvoje velkých komunit na vodě,“ doplňuje.

Zdroj: Dezeen; Vizualizace: Kvant-1

Systém od společnosti MAST se skládá z modulárních kontejnerů (plastových klecí), které lze plnit různými plovoucími prvky či materiálem z místních zdrojů. V aktuálních návrzích se například jedná o recyklované bóje a plováky z rybářského průmyslu nebo staré plastové lahve a nádoby.

Reklama

Zdroj: Dezeen; Vizualizace: Kvant-1

Ve srovnání s typickými řešeními, které aktuálně najdeme na trhu (plastové a ocelové pontony nebo betonové základy vyplněné polystyrenem), nabízí Land on Water nabízí řadu výhod.

Ocelové a betonové plováky se obtížně přepravují a jsou často pokryty toxickými nátěry. Oproti tomu plastové plováky lze použít bez problémů, navíc poskytují také možnost pracovat se strukturami různých velkosti a hmotností. Jejich přeprava je velmi snadná a lze je jednoduše sestavit, upravit nebo přidat (například pokud se zvýší hmotnost budovy nebo se změní vyvážení konstrukce.

Zdroj: Dezeen; Vizualizace: Kvant-1

Systém Land on Water je také navržen tak, aby podporoval biologickou rozmanitost. Očekává se, že výklenky v plovácích podpoří růst měkkýšů a mořských řas a poskytnou také útočiště pro ryby a korýše.

„Zatímco ocel a beton jsou ošetřeny tak, aby se tomuto růstu zabránilo, naše řešení dělá přesný opak. Doufáme, že se stane pozitivním katalyzátorem života v přístavu,“ uvádí Blecher.

Systém by mohl sloužit k vytvoření řady samostatných i propojených budov na vodě. Blecher doufá, že Land on Water ukáže, že plovoucí stavby jsou flexibilní a atraktivní možností pro majitele domů, která navíc umožňuje vytváření klimaticky odolných a biofilních komunit.

Zdroj: Dezeen; Vizualizace: Kvant-1

Systém Land on Water by mohl sloužit k vybudování plovoucích parků, kaváren nebo plaveckých lázní.

MAST aktuálně staví prototyp systému, který bude představen na světovém kongresu architektů UIA v roce 2023.

Zdroj: Dezeen; Vizualizace: Kvant-1

Land on Water má také nabídnout alternativu k aktuálním rozsáhlým vizím pro plovoucí města, které podle Blechera skýtají celou řadu úskalí a problémů. „Opakují spoustu chyb, kterých se městští designéři dopustili ve 30., 40. a 50. letech 20. století, když navrhovali megaměsta bez velkého zohlednění malého měřítka,“ vysvětlil.

Zdroj: Dezeen; Vizualizace: Kvant-1

Autor: Bára Kocmánková