Stejně jako duben nám i květen svým názvem napovídá, co je pro něj typické. Přesně tak! Tenhle měsíc je plný květů a jejich sladké vůně. V přírodě můžeme vidět krásně šťavnatě zelená pole a louky, kvetoucí aleje a sady. Třešně, jabloně, hrušně, švestky, ryngle i broskvoně jsou v plném rozpuku. A co nás tedy čeká na našich zahrádkách? Pojďme se na to podívat.

Co dělat v květnu na zahradě
V květnu na zahradě bychom měli:
- Hned na začátku měsíce vysazujte gladioly a jiřiny. Tento čas je opravdu potřeba dodržet a nespěchat, aby nám vyklíčené rostliny nespálili ledoví muži.
- To samé platí pro výsev okurek, dýní, patisonů a cuket, které hned po výsevu zakryjte „miniskleníčkem“ z plastové lahve. Z jedné lahve získáte hned dva skleníčky – z horní a spodní poloviny. Pokud máte tuto zeleninu předpěstovanou ve skleníku, vysazujte sazenice až po ledových mužích.
- V případě náhlých mrazivých dnů přikrýt vyklíčené výsadby a výsevy netkanou textilií.
- Jahodám dopřát hojnou zálivku. Nezapomeňte je také v průběhu měsíce dvakrát okopat.

- Zasévat trávu.
- V druhé polovině května přesadit ze skleníku na venkovní záhony letničky, jako jsou cínie, salvie, krásenky a další.
- Vysadit ven i rajčata – keříčková nebo tyčková. V dnešní nabídce už najdete celou řadu rajčat nejrůznějších velikostí, tvarů i barev, od žlutých, přes oranžovou, červenou, fialovou, zelenou až po černou. Můžete vyzkoušet i původní divoké rajče, které má plody velikosti rybízu, jeho plodnost je neuvěřitelná a chuť naprosto bezkonkurenční.
- Dát ven muškáty a ozdobit jimi okenní parapety, terasy a balkony. Vysazujte surfinie, petunie a další hrnkové letničky, které vám budou dělat radost až do října. Pečlivým odstraňováním odkvetlých květů podpoříte jejich bujné kvetení po celé vegetační období.

- Vysadit brokolici, celer, pórek, saláty, kedlubny.
- Stále ještě můžete vysadit ředkvičku, hrách, mrkev, červenou řepu, saláty atd.
- Tráva v květnu velmi bujně roste a vyžaduje pravidelné sečení. V místech, která nejsou na zahradě tak frekventovaná, můžeme založit louku, která podpoří rozmanitost v prostoru.
- Okopávat brambory. Po druhém okopání je můžete mulčovat posekanou trávou. Tím potlačíte růst plevelů a zajistíte, že půda nebude vysychat, což zajistí dobrou úrodu.
V květnu také vydatně zalévejte, protože hojná zálivka je předpokladem zdravých květin i kvalitní zeleniny.
Reklama
Sklízejte první ovoce – zimolez kamčatský, který chutí nejvíc připomíná lesní borůvky. Kromě toho, že je toto ovoce velmi chutné, je i velmi zdravé. A sbírejte kosmatici (květ černého bezu), kterou si můžete nasušit do zásoby nebo si udělat báječný sirup.
Tip
I v květnu používejte planou zeleninu v pokrmech. Když to vše ještě doplníte pravidelným ošetřením pleti vlastnoručně vyrobenou pleťovou vodou z květů, rozkvetete do krásy, stejně jako příroda kolem.
Krásný obraz květnové přírody pak vnímejte jako příslib bohaté sklizně v létě a na podzim!
Tip 2
Krásu zahrad si můžete přinést i domů – třeba díky nádherným obrazům.

Pár zajímavostí na závěr
Od roku 1948 bylo v České republice rozoráno 850 tisíc km mezí, díky čemuž naše půda stále více podléhá erozi. V oblasti jižní Moravy jsou v současné době pukliny v půdě hluboké zhruba 1 metr a rozteč těchto puklin je i 3–5 cm. To znamená, že dochází velmi rychle desertifikaci – zpouštňouvání půdy. Navíc se propadá hladina podzemních vod. Za posledních 15 let došlo k poklesu hladiny podzemních vod o více než 17 m.
Dále bychom měli vědět, že Slunce ohřívá naši Zemi na 290 stupňů Celsia. Kdybychom neměli žádné stromy ani vegetaci, povrch Země by byl neobyvatelný. Z toho vyplývá, že bez vegetace a rostlinstva není možný život na naší planetě, určitě ne pro člověka. K ochlazování planety pak přispívají právě i naše zahrádky (komunitní i soukromé), které v celkovém součtu mají 3krát větší plochu než naše národní parky.
Zapřemýšlejte tedy nad tím, jak dát i ve vaší zahrádce alespoň malý prostor přírodním prvkům. Uvidíte, že prospějí nejen vaší zahradě, ale i kvalitě vašeho života.