Už v květnu si můžete užívat první plody své práce. Sklízet budete například ředkvičky nebo saláty. Zároveň je čas vysazovat choulostivější rostliny, jako jsou rajčata, a vysévat červenou řepu. Nezapomeňte zalévat jahodníky a vysazovat letničky.

V květnu budete mít na zahradě plné ruce práce. Proto je vhodné si ji dobře naplánovat. V zeleninové zahradě i na květinových záhonech bude po májových deštíkách bujet plevel. Jednou za čas proto půdu načechrejte a zbavte ji plevele, který rostlinám odebírá živiny, především dusík. Půdu provzdušňujte. Nezapomeňte také na vydatnou zálivku, letošní duben byl poměrně suchý a současné deště zatím moc vláhy do půdy nedoplnily.
Květen v zeleninové zahradě
Už začátkem května můžete do pařeniště vysazovat okurky. Volně je lze vysévat také do půdy. Zakryjte je na noc textilií, zmírníte tak teplotní výkyvy. Rajčata, papriky, dýně a cukety vysazujte ven až po zmrzlých mužích, kteří slaví svátek v polovině května. I když máte skleník, počkejte s výsadbou až po tomto datu. Pro jistotu.
ReklamaDýním a cuketám se bude dařit na kompostu. Rajčata vysazujte do pytlů nebo kbelíků, dopřejte jim slunné a chráněné stanoviště. Máte předpěstované fazole? Tak šup s nimi na záhon.
Ve druhé polovině května můžete vysévat salátové čekanky a také cukrovou kukuřici. Vysévat můžete rovněž červenou řepu a černou ředkev. Na volné záhony po sklizni salátů a ředkviček můžete vysévat ještě mrkev pro uskladnění na zimu. Pokud máte volné záhony, vysévejte druhou várku ředkviček. Sklízejte listovou zeleninu, chřest a rebarboru – řapíky neodřezávejte, ale jemně vylamujte.
Zalévejte a přihnojujte jahody
Jahody v květnu kvetou a potřebují živiny, proto jim dopřejte péči. Přihnojovat můžete chlévskou mrvou nebo slepičím trusem. Jeden slepičinec vložte do kbelíku, zalijte vodou a nechte uležet. Potom nařeďte v poměru 1 díl hnojiva na 10 dílů zálivky. Jahodám dodáte dusík, fosfor a draslík. Tato zálivka udělá dobře také muškátům. Chlévskou mrvu i slepičí guano můžete zakoupit v sušeném stavu v zahradnictví nebo v hobbymarketu.

Během vegetace potřebuje jahodník hodně vody, proto pravidelně zalévejte, nejlépe dešťovou vodou jednou denně večer. Až se objeví první plody, nezapomeňte je podložit, aby neuhnívaly – vhodné je už při samotné výsadbě použít černou netkanou textilii. Pokud chcete trochu ekologičtější variantu, zkuste slámu.
Květinová zahrada
Vysévejte květiny, na které jste v dubnu zapomněli, například astry, afrikány, lichořeřišnici nebo hledíky. Vysévat můžete i květiny, které pokvetou až příští rok, třeba zvonek zahradní, hvozdík nebo náprstník. Nezapomeňte odstranit odkvetlá květenství, například z tulipánů nebo ze šeříků. Na začátku května můžete také vysazovat muškáty do truhlíků.