fbpx

Je čas sázet dýně a rajčata. Co dělat na zahradě v květnu?0

Už v květnu si můžete užívat první plody své práce. Sklízet budete například ředkvičky nebo saláty. Zároveň je čas vysazovat choulostivější rostliny, jako jsou rajčata, a vysévat červenou řepu. Nezapomeňte zalévat jahodníky a vysazovat letničky.

K květnu je čas na sázení dýní. Vzhledem k nízkým srážkám (je pořád velké sucho) také začíná zalévací období. Foto: Pixabay.com

V květnu budete mít na zahradě plné ruce práce. Proto je vhodné si ji dobře naplánovat. V zeleninové zahradě i na květinových záhonech bude po májových deštíkách bujet plevel. Jednou za čas proto půdu načechrejte a zbavte ji plevele, který rostlinám odebírá živiny, především dusík. Půdu provzdušňujte. Nezapomeňte také na vydatnou zálivku, letošní duben byl poměrně suchý a současné deště zatím moc vláhy do půdy nedoplnily.

Květen v zeleninové zahradě

Už začátkem května můžete do pařeniště vysazovat okurky. Volně je lze vysévat také do půdy. Zakryjte je na noc textilií, zmírníte tak teplotní výkyvy. Rajčata, papriky, dýně a cukety vysazujte ven až po zmrzlých mužích, kteří slaví svátek v polovině května. I když máte skleník, počkejte s výsadbou až po tomto datu. Pro jistotu.

Reklama

Dýním a cuketám se bude dařit na kompostu. Rajčata vysazujte do pytlů nebo kbelíků, dopřejte jim slunné a chráněné stanoviště. Máte předpěstované fazole? Tak šup s nimi na záhon.

Ve druhé polovině května můžete vysévat salátové čekanky a také cukrovou kukuřici. Vysévat můžete rovněž červenou řepu a černou ředkev. Na volné záhony po sklizni salátů a ředkviček můžete vysévat ještě mrkev pro uskladnění na zimu. Pokud máte volné záhony, vysévejte druhou várku ředkviček. Sklízejte listovou zeleninu, chřest a rebarboru – řapíky neodřezávejte, ale jemně vylamujte.

Zalévejte a přihnojujte jahody

Jahody v květnu kvetou a potřebují živiny, proto jim dopřejte péči. Přihnojovat můžete chlévskou mrvou nebo slepičím trusem. Jeden slepičinec vložte do kbelíku, zalijte vodou a nechte uležet. Potom nařeďte v poměru 1 díl hnojiva na 10 dílů zálivky. Jahodám dodáte dusík, fosfor a draslík. Tato zálivka udělá dobře také muškátům. Chlévskou mrvu i slepičí guano můžete zakoupit v sušeném stavu v zahradnictví nebo v hobbymarketu.

Slepičí trus je jedno z nejúčinnějších přírodních hnojiv. Pokud toto užitečné ptactvo chováte, vypusťte jej občas do zahrady. V opačném případě si v zahradnictví kupte slepičí trus sušený. Foto pixabay.com 

Během vegetace potřebuje jahodník hodně vody, proto pravidelně zalévejte, nejlépe dešťovou vodou jednou denně večer. Až se objeví první plody, nezapomeňte je podložit, aby neuhnívaly – vhodné je už při samotné výsadbě použít černou netkanou textilii. Pokud chcete trochu ekologičtější variantu, zkuste slámu.

Květinová zahrada

Vysévejte květiny, na které jste v dubnu zapomněli, například astry, afrikány, lichořeřišnici nebo hledíky. Vysévat můžete i květiny, které pokvetou až příští rok, třeba zvonek zahradní, hvozdík nebo náprstník. Nezapomeňte odstranit odkvetlá květenství, například z tulipánů nebo ze šeříků. Na začátku května můžete také vysazovat muškáty do truhlíků.

Autor: Jana Poncarová