V květnu kvete doslova všechno, a jakmile v tomto měsíci pominou zmrzlí muži, můžete na zahradě vysadit i plodiny citlivější na nízké teploty. Pojďme se tedy podívat na všechny práce, které nás právě čekají!

Zelenina
- Vysazujte druhy zeleniny, které jsou méně odolné nízkým teplotám (fazole, hrách, kukuřici, květák, artyčoky, řepu a tak dále).
- Proveďte další výsev u mrkve, salátu, ředkviček, které budete, dle druhu, moci sklízet až do září.
- Na volné záhony vysaďte sazeničky rajčat, kedluben, okurek, paprik, cuket, lilků, melounů i dýní. Nezapomeňte, že lilky a melouny patří na ta nejteplejší a chráněná místa. Případně do skleníku či fóliovníku.
- Kypřete zeleninové záhony, zvlášť pečliví buďte u těch s česnekem.
- Mulčujte půdu, abyste ochránili půdní mikroorganismy, zpomalili odpar vláhy a brzdili růst plevele. Pokud ovšem máte zahradu u pole, dávejte pozor – mulčování jim zpříjemní pobyt i na vaší zahradě. K mulčování použijte slámu, posekanou trávu, drcenou kůru nebo štěpku.
- Zalévejte dle potřeby a počasí.
- Za vyšších teplot větrejte skleníky a pařeniště.
- Vysazujte nové bylinky, kterým se v tomto období zvlášť daří. Ty dřevnaté si namnožte.

Ovoce
- Vysaďte jahody pro letošní sklizeň. Ty dříve zasazené přihnojte. Kvetoucí jahodníky v případě mrazíků chraňte netkanou textilií, kterou přes den odstraňujte kvůli opylování.
- Kvetoucí stromy zalévejte, prokypřujte a vytrhávejte kolem nich plevel. Je také čas na roubování a přeroubování (metodou za kůrou).
- Provádějte postřiky proti nemocem a škůdcům u všech stromů.
- U jabloní a hrušní podpořte jejich plození ohýbáním výhonů do vodorovné polohy. Pokud mají tyto stromy hustě nasazeno, protrhejte je.

Okrasné rostliny
- Záhony s okrasnými rostlinami pravidelně plejte a odstraňujte semeníky odkvetlých květin.
- Vysazujte okrasné dvouletky (například náprstník, proskurník, hvozdník, karafiáty, zvonky, astry, macešky, pomněnky). Sázet můžete také rychle rostoucí letničky, jako jsou měsíček nebo lichořeřišnice.
- Až odkvetou, seřežte dřevité pivoňky, výhony zkraťte o tři očka.
- Umístěte ven okrasné truhlíky.
- Vysazujte popínavé rostliny ke konstrukcím.
- Trávník podle potřeby posečte a sem tam přihnojte, a to nejlépe před deštěm, odstraňujte z něj také plevel. Pozornost věnujte i živému plotu, u kterého pravidelně zastřihujte jeho výhony.

Pozor na škůdce
V květnu si dejte pozor hlavně na slimáky, kteří si libují na mladé zelenině a sazenicích. Jak se s nimi popasovat, jsme radili například v tomto článku. Pro lepší přehled o tom, jaký hmyz a škůdci se na vaší zahradě pohybují, rozmístěte po zahradě lepové desky (nejlépe kolem kmenů stromů). Objevit se mohou také parazitické houby, vyšší teploty a ranní rosa také uspíší výskyt padlí.