fbpx

Kvalitní pěnové matrace za příjemnou cenu? Zkuste ty od Purtex0

Spánkem strávíme třetinu života a lůžko by mělo být pohodlné, s kvalitní matrací a vhodným roštem. Typů matrací se dnes vyrábí mnoho a většině z nás je jasné, že za málo peněz budeme mít pravděpodobně i málo muziky a vyplatí se připlatit si.

Není samozřejmě nutné pořizovat hned tu úplně nejdražší matraci z nabídky, pokud máme rozpočet omezený, ale určitě dbejme na parametry výrobků, abychom si správně vybrali. Sáhnout po první matraci, kterou uvidíme v akci, nebo po nějaké, kterou nám doporučili známí, není rozumné. Co vyhovuje jednomu člověku, nemusí vyhovovat druhému.

Český výrobce klinicky hodnocených matrací

K nejoblíbenějšímu typu matrací dnes patří ty pěnové. Existuje řada pěn a ty se dokonce v jednom výrobku mohou účinně zkombinovat pro dosažení požadovaného efektu. Kvalitním výrobcem klinicky hodnocených pěnových matrací i dalších typů, je česká firma Purtex, jejíž výrobky si získávají ocenění u nás i v zahraničí. Svou roli v tom hraje nejen skvělý poměr kvality a ceny, ale také snaha o nezávadnost použitých materiálů a ekologičnost výroby. Neobsahují dokonce žádné nebezpečné ftaláty.

Kombinace několika druhů pěn a vrstvení

Matrace vyrábějí z několika druhů pěn, výrobek může být kompletně zhotoven jen z jednoho typu nebo se v něm kombinuje typů několik. Docílit se dá různé tuhosti na každé straně matrace. Materiál matrací je vzdušný, a navíc jsou jednotlivé vrstvy prořezávány pro dobré provětrávání a změkčení lehací části. Správné vrstvení a kombinování je tedy základem úspěchu moderních matrací a dává vzniknout mnoha variantám. Nejpoužívanějším materiálem je bezesporu PUR pěna neboli molitan, dále líná pěna a studená pěna. Existují i další typy pěn, u matrací Purtex se setkáme s viscogreen a biogreen pěnou, méně obvyklé, o kterých uslyšíme asi více v budoucnu, jsou třeba eliocell nebo polargel. Podívejme se na základní vlastnosti třech nejčastěji využívaných pěn v matracích.

Tři základní typy pěn v matracích

PUR pěně se také přezdívá molitan, což je materiál, který asi zná každý, ovšem za dobu své existence prošel řadou vylepšení. Molitanové matrace nemusí být vůbec špatné, záleží na technologii výroby a provedení. S tímto materiálem se to musí umět a často se kombinuje s ostatními. Sehnat můžeme matrace z jedné vrstvy PUR pěny nebo ty vrstvené. Pozor si dáváme na hustotu molitanu, čím je udávané číslo vyšší, tím je PUR pěna kvalitnější. Líná pěna je viskoelastická paměťová pěna, která reaguje na teplotu těla a tlak, čímž rovnoměrně rozkládá váhu, nebrání v přirozeném krevním oběhu, snižuje tlak působící na tělo během spánku a zajištuje jeho větší kvalitu. Svaly jsou více relaxované a ráno se cítíme odpočatější. Tato pěna bývá obsažena v jádrech i potazích matrací. HR neboli studená pěna je elastická a prodyšná. Najdeme ji ve většině matracích vyšší kvalitativní třídy. Má vyšší hustotu a pružnost, je dobře prodyšná a ve spojení s kvalitní PUR pěnou a protialergenním potahem je vhodným adeptem na matraci pro alergika.

Pečlivý výběr matrace

Při výběru pěnové matrace, ale i dalších typů, bychom se měli řídit informacemi výrobce a rozhodně je „neházet za hlavu“. Určitě to nebude otázka chviličky, věnujme tomu dost času, vždyť postel a matraci vybíráme maximálně párkrát za život a matrace by měla vydržet několik let. U každé matrace je uvedeno, jakou má nosnost, výšku, tloušťku a šířku. Řadí se do několika kategorií tuhosti, proto bychom před nákupem měli mít jasno, ze které vybírat. V úvahu se berou i ortopedické aspekty, ortopedické zóny umožňují vyvíjení tlaku na správných místech. Z materiálů a potahů si vyberou i alergici. Potah matrace může být pratelný nebo jako pevná součást výrobku. Matraci pokládáme na vhodný rošt, takže pokud tím pravým nedisponujeme, můžeme si jej u Purtexu dokoupit. Rošty jsou několika typů, s polohováním nebo bez něj.

Autor: Komerční sdělení