fbpx

Kutil sestrojil unikátní tříkolku s výkonným elektromotorem0

Olomoucký kutil Jaroslav Frais tak dlouho čekal na uvedení vysněné tříkolky na trh, až si ji vyrobil sám. Povedla se mu natolik, že s ní bude zlaté české ručičky reprezentovat v kategorii Kutil v ekologické soutěži E.ON Energy Globe.

Jaroslav Frais z Olomouce se odjakživa zajímal o motorky. Zaujal ho tříkolový skútr značky Piaggio, který byl však na jeho vkus příliš slabý. „Chtěl jsem velkou tříkolku s velkými koly a několik let jsem čekal na to, až ji výrobci uvedou na trh. Dlouho se ale nic nestalo, tak jsem se rozhodl svou vysněnou tříkolku vyrobit sám,“ popisuje Jaroslav Frais. Od toho okamžiku uběhlo 10 let a stabilní tříkolka je na světě.

Reklama

Nejzajímavější částí tříkolky je inovativní elektromotor, který Jaroslav Frais sestavil sám. Celý pochází z plně recyklovatelných materiálů, je malý a lehký, ale přesto velmi výkonný. S výkonem 10 až 30 kW momentálně ujede 50 km. „Mám v plánu sestrojit ještě větší a výkonnější baterii, která by umožňovala dojezd 150–250 km v závislosti na stylu jízdy. Vše je ale otázka financí, momentálně sháním investora, a pokud seženu kapitál, nový motor by mohl být připraven k prodeji koncem příštího roku,“ prozrazuje své plány Frais.

Jízda na tříkolce je navíc velmi pohodlná a stabilní, vozidlo bez problému zvládne pohyb v nezpevněném terénu. Navíc je tříkolka lehká a v zatáčkách se dokáže naklánět podobně jako motorka. Tento ekologický dopravní prostředek je cenově srovnatelný s jinými tříkolkami, navíc je kompaktní, výkonný a méně energeticky náročný.

Tvoření z druhotných surovin

Studenti z Gymnázia Jaroslava Heyrovského v pražských Stodůlkách se snaží kreativním zpracováním odpadů inspirovat ostatní k tomu, aby se zamysleli nad svým přístupem k plýtvání. Jejich projekt má za cíl upozornit na fakt, že každý člověk v České republice ročně vyhodí průměrně asi 340 kilogramů odpadu. Na konkrétním příkladu studenti ukázali, že ne každý použitý výrobek nebo obal musí nutně skončit v koši. Ze skleněných střepů, blistrů od léčiv, nápojových plechovek, kartonů, PET lahví nebo mikrotenových sáčků vytvořili originální věnečky a čelenky.

Do soutěže E.ON Energy Globe studenty přihlásil pedagog Jakub Koráb: „Myslím si, že u nás na škole probíhá spousta krásných projektů, které si zaslouží pozornost a přihlášení do různých soutěží. Finálová účast korunek v E.ON Energy Globe je pro nás obrovský úspěch.“ Koráb doufá, že tento studentský projekt a způsob, jakým studenti nakládali s druhotnými surovinami, bude motivovat a inspirovat jiné školáky nebo zájmové kroužky.

Vítězný projekt vybírá veřejnost

Projekt je nominovaný v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Kutil. „O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Hlasující mohou vyhrát vůz ŠKODA KODIAQ na čtyři měsíce zdarma a další skvělé ceny,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat mohou lidé na stránkáchwww.energyglobe.cz do 30. září 2018.

Autor: Redakce Nazeleno.cz