fbpx

Kupujete byt ve starší nemovitosti? Na tyto věci si dejte pozor0

Pořizujete si byt, který již slouží dlouhé desítky let? Pak byste se měli mít v mnoha ohledech na pozoru. Koupě staršího bytu totiž není bez rizik.

Foto: https://www.pexels.com/photo/cars-drove-beside-city-buildings-589989/

Jsou v pořádku rozvody?

U starých bytů, které neprošly v posledních letech kompletní rekonstrukcí, zkontrolujte rozvody. Bavíme se především o elektroinstalaci, plynovém potrubí, vodovodním potrubí a odpadech. Pro odpady v domě se v současné době používají HT trubky z plastu. Těmi se postupně nahrazují dříve používané materiály. Elektřina se zase od hliníkových kabelů vrátila k měděným.

U vodovodního potrubí dnes převládá rovněž plast a měď. U trubek z tohoto materiálu nehrozí riziko rzi nebo uvolnění zdraví škodlivých látek.

Před koupí nemovitosti se nezapomeňte prodávajících dotázat, zda k renovaci v těchto oblastech došlo. A chybu rozhodně neuděláte, když si skutečný stav necháte zkontrolovat odborníkem. Pokud se realita liší od toho, co prodávající slibuje, jde o pádný argument k vyjednávání o slevě z kupní ceny. Rekonstrukce rozvodů totiž není levnou záležitostí, a jsou-li rozvody v havarijním stavu, je dobré se do ní před nastěhováním pustit. Sleva z prodejní ceny tak pomůže udržet celkové náklady na koupi nemovitosti pod kontrolou.

Připravte se na zvýšené výdaje

U starších domů s historickou hodnotou můžete mít problém s úřady, pokud budete chtít stavbu nějakým způsobem modernizovat. Bavíme se například o zateplení fasády nebo o výměně oken. Zateplení je v mnoha případech kvůli památkové ochraně zcela vyloučeno, moderní plastová okna také nečekejte a s umístěním solárních panelů na střechu to rovněž nebude lehké.

Raději se připravte na to, že s bytem budou spojeny zvýšené výdaje na vytápění. A zejména v případě podkrovních bytů v létě naopak vzrostou náklady na ochlazení prostor – bez klimatizace se pravděpodobně neobejdete.

Je z právního hlediska vše v pořádku?

Asi víte, že byste nikdy neměli podepisovat dokument, který jste ti předtím nepřečetli. To platí zejména v případě důvěryhodných institucí – například při založení bankovního účtu. Je vhodné si smlouvu přečíst, avšak můžete důvěřovat tomu, že podepsat takovou smlouvu je bezpečné i bez právní konzultace.

V případě koupě staršího bytu něco takového ani zdaleka neplatí. A každou smlouvu byste proto měli nejen přečíst těsně před podpisem, ale zejména ji dopředu konzultovat se svým právním poradcem. Ano, taková konzultace bude stát několik tisíc korun. Kupujete ale byt za mnoho milionů. A je dobré vědět, že smlouva je napsána tak, aby bylo její podepsání rozumné. Totéž zcela nepochybně činí i prodávající.

Zkontrolujte SVJ

Při koupi bytu se nesoustřeďte pouze na svou bytovou jednotku, ale věnujte pozornost celému domu. Jsou společné prostory udržované? A jak hospodaří SVJ? Stejně tak si nechte vystavit potvrzení, že SVJ vůči prodávajícímu (resp. vůči danému bytu) neeviduje žádné dluhy. Pohledávky by totiž mohly přejít po nabytí bytové jednotky na vás.

Autor: Komerční sdělení