fbpx

Kroky k pasivnímu paneláku – několik poznatků v kostce0

Velká část semináře sdružení CALLA v Českých Budějovicích byla věnována také rekonstrukcím a zateplování panelových domů. Kvalitní rekonstrukcí lze podle společnosti Ekowatt dosáhnou panelových domů v pasivním standardu.

Ačkoli se to někomu může zdát paradoxní, u dosud nerekonstruovaných panelových domů se dá při celkové rekonstrukci dosáhnout pasivního standardu snáze než v případě mnoha rodinných domků. Velký panelák má totiž podstatně lepší poměr povrchu k objemu a tím přirozeně i menší měrné tepelné ztráty.

V panelových domech je přes milion bytů

V ČR je 1,2 milionů bytů v panelové technologii. Přibližně polovina těchto bytů je po rekonstrukci, což je paradoxně škoda. Dřívější rekonstrukce totiž nebyly zdaleka tak energeticky úsporné a u takto rekonstruovaného domu už není další zateplení ekonomicky výhodné.

Reklama

Nejvýhodnější jsou dvojskla

Překvapilo mě, že při výměně oken vychází jako nejekonomičtější varianta s dvojskly (Uw=1,1 W/m2K) na všech fasádách objektu. Já mám tendenci je doporučovat jen na jižní stranu a na ostatních stranách zpravidla preferuji trojskla.

Návratnost solárních kolektorů může být už 5 let

Solární kolektory pro ohřev teplé užitkové vody mají při instalacích v panelových domech prostou návratnost 7 až 15 let bez jakékoliv dotace. S dotacemi se jejich návratnost pohybuje kolem 5 let. Je to podle údajů Ekowattu proto, že systém je větší než u rodinných domů a také je zde lepší časová využitelnost získané energie. V letním období totiž nikdy neodjedou na dovolenou všichni obyvatelé domu současně, a kolektor je tak není jisté období mimo provoz.

Nejvýhodnější je přechod na lokální zdroj tepla

Nejlépe návratným opatřením je výměna zdroje tepla. Většinou jde o náhradu dálkového zdroje tepla plynovým kotlem či tepelným čerpadlem. Prostá návratnost vychází v rozmezí 2 až 7 roků.

Rekuperační větrání se nevyplatí

Nejméně návratné (vlastně zcela nenávratné) opatření je rekuperační větrání. Lidé totiž i po výměně oken větrají tak málo, že úspora nedostatečným větráním tvoří z celkové úspory po rekonstrukci skoro 40 %. Ne že by problém nedostatečného větrání nebyl známé (viz článek o nedostatečném větrání ve školách), nicméně z nějakého důvodu se většinou předpokládá v bytech větrání podle platné normy, což je v naprostém rozporu s existující realitou.

Autor: Redakce Nazeleno.cz