fbpx

Křeslo ušák v interiéru – s čím jej zkombinovat?0

Křeslo ušák je zajímavým prvkem interiérového designu. Ukradlo srdce nejen interiérovým designerům, ale i lidem, kteří si potrpí na módní doplňky ve svém domově. Obliba ušáků roste mimo jiné s nynějšími trendy. Rádi trávíme svůj čas doma relaxováním u televize nebo při čtení knih. Co stojí za to vědět, než si křeslo ušák pořídíme?

Foto 1

Křeslo ušák – odkud se vzal jeho název?

Křeslo ušák se vyznačuje vysokým opěradlem s vyčnívající částí (křídly) po obou stranách. Tyto části nazýváme polštářky. Původně měly za úkol chránit sedícího před průvanem. Konstrukce křesla chrání před chladem a udržuje sedícího v teple. V minulosti byl tento kus nábytku často umístěn v blízkosti krbu.

Masivnost tohoto křesla znamená maximální pohodlí při jeho užívání. Nelze mu upřít, že svým vzhledem připomíná královský trůn. Tento typ sedadla byl pravděpodobně poprvé použit v Anglii. Postupem času byly přednosti ušáků objeveny i v dalších evropským zemích. Zpočátku doplňovaly obývací pokoje, rychle však začaly hrát důležitou roli také v ložnicích a dalších pokojích. Ani s odstupem let však nevycházejí tato křesla z módy, což potvrzují aktuální designové trendy.

Není ušák jako ušák

V současné době nabízejí výrobci nábytku pestrý výběr ušáků. Některé modely odkazují na jejich historickou, klasickou, podobu. Jiné mají naopak modernější provedení a využívají momentální trendy v interiérovém designu. Aranžmá místnosti, doplněné o tento kus nábytku, nabývá na své jedinečnosti. Díky stylovému designu a komfortu při užívání je jedním z nejvyhledávanějších interiérových doplňků.

Zde jsme sestavili výčet nejoblíbenějších modelů:

  • Křeslo ušák s taburetem je jednou z nejpohodlnějších možností. Můžete se na něj pohodlně usadit a zároveň si položit nohy do vodorovné polohy na taburet. Taková pozice je pohodlná jak pro odpočinek, tak například pro používání notebooku, kdy si jej můžete položit na nohy.
  • Skládací ušák je model, který lze složit a rozložit dle vaší potřeby. Vhodný je především do menších interiérů, kde je omezený prostor. V některých případech jej lze použít i jako malé, rozkládací lůžko. Alternativou k tomuto křeslu je křeslo ušák s taburetem.
  • Ušák na vysokých nohách je kusem nábytku, který je oceňován zejména v moderních interiérech. Štíhlé, vysoké nohy dodávají tomuto nábytku lehkost, zároveň je však zajištěna stabilita. Zlaté nebo stříbrné nohy pak skvěle ladí s interiérem ve stylu glamour.
  • Houpací křeslo ušák je kombinací pohodlí s funkcí houpání. Je pohodlnějším řešením než-li klasické houpací křeslo, protože nabízí obojí najednou.
  • Křeslo ušák ve tvaru vajíčka je modelem, který doplní každý moderní interiér. Vypadá jinak, než-li klasické křeslo, protože má kulatý sedák a jiné opěrky. Některá křesla jsou rovněž doplněna o otočnou nohu.

Ušáky mohou být vyrobeny ze sametu, ekokůže, veluru nebo mohou být čalouněny klasickou látkou. Zde by měl výběr odpovídat především charakteru vnitřního uspořádání.

Foto 2

Kde se hodí křeslo ušák?

A nyní vyvstává otázka, kde se hodí křeslo ušák? Vzhledem k velké rozmanitosti modelů z hlediska jejich designu a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, mohou být využity všestranně. Budou skvěle vypadat jak samostatně, tak i v sestavě. Ušák se skvěle hodí jako křeslo do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje či do zimní zahrady.

V interiérech, které jsou laděny do anglického stylu, najdeme tato křesla běžně. Často jsou čalouněná květinovým vzorem – květinami v pestrých barvách na světlém pozadí. Takové aranžmá je synonymem dokonalého odpočinku.

Jednoduché ušáky s taburetem nebo bez často nalezneme ve skandinávském stylu. Zde dominují zejména pastelové barvy a odstíny šedé. K tomuto stylu se také skvěle hodí konstrukce na vysokých, dřevěných nohách.

Nezapomínejme ale ani na glamour styl. V tomto případě by měly být uši zdobeny, aby celé aranžmá tvořilo pěkný celek. Nohy mohou být zlaté nebo stříbrné a samotné čalounění ideálně černé a prošívané. Tato kombinace je zaručeným klíčem k úspěchu.

Křesla tohoto typu najdou své místo také v interiérech laděných do retro stylu. Odkazují se na 50. a 60. léta minulého století. Tyto modely nevyšly nikdy z módy, a proto budou zajímavým doplňkem také v současných interiérech.

Z výše uvedeného vyplývá, že oblíbené křeslo ušák je perfektním doplňkem v jakémkoli interiéru. Díky velké rozmanitosti modelů si jej domů může pořídit opravdu každý. Pokud si chcete pořídit pohodlné a stylové křeslo do obýváku, ložnice či jiné místnosti, prohlédněte si naši nabídku.

Zdroj foto 1: Ayman alakhras / shutterstock.com

Zdroj foto 2: Ground Picture / shutterstock.com

Autor: Komerční sdělení