Kotlíkové dotace pomohly desítkám tisíc domácností s financováním nového zdroje tepla. Dotační program ale loni skončil. Budou oblíbené „Kotlíkovky“ pokračovat i dál?

Kotlíkové dotace byly velmi oblíbené. Není se moc co divit, protože státní podpora byla docela velkorysá a zájemce mohl relativně snadno získat dotaci ve výši i více než 120 tisíc korun. Hlavní podmínkou byla náhrada starého kotle na tuhá paliva novým moderním kotlem na stejné palivo, plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem.
Celkově stát takto zájemcům rozdal téměř 10,5 miliardy korun a předpokládalo se, že dotace do letošního roku uspokojí minimálně 85 tisíc zájemců. V poslední vlně se také snad podařilo eliminovat různé neduhy, které obecně takové rozdávání peněz provází, jako je nocování zájemců před krajskými úřady, kupčení s místy ve frontách a „klikačky“.
ReklamaKotlíkové dotace také často provázela kritika, že jde pouze o rozdávání peněz té bohatší části společnosti. Dotaci totiž bylo možné čerpat jen v maximální výši poloviny uznatelných nákladů – jinými slovy zájemce si stejně musel polovinu ceny nového kotle nebo tepelného čerpadla zaplatit. To zní sice fér, ale co pak s lidmi, kteří sice kotel vyměnit musí (viz boxík), ale ani tu polovinu nákladů na nový zdroj tepla zkrátka nemají. Částečně to pomohly vyřešit výhodné půjčky, které v této souvislosti bylo možné v některých regionech čerpat.
No ale přes všechny kontroverze Kotlíkové dotace mnoha lidem pomohly a snad se ukáže, že měly i ten kýžený efekt – zlepšit čistotu ovzduší zejména v malých obcích a menších městech.
Kotlíkové dotace 2021 – co zatím víme
Nikdo zatím přesně nespočítal, kolik starých kotlů je nutné v Česku vyměnit. Odhady se pohybují okolo 300 000. I to je jeden z důvodů, proč by měla podpora výměny starých zdrojů tepla pokračovat. Letos totiž začne nový evropský Operační program životní prostředí 2021-2027, jehož úkolem je mimo jiné „podpora náhrady a rekonstrukce stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší“, přičemž dotace budou určené i pro domácnosti. Je tedy téměř jisté, že nějaká forma státní podpory výměny starých kotlů v domácnostech bude pokračovat.
Více jasno bychom měli mít na podzim. Proslýchá se také, že dotace budou fungovat velmi podobným způsobem jako dosud, tedy že budou v kompetenci jednotlivých krajských úřadů. Jediné, co nevíme, jaká bude jejich výše a zda budou podobně velkorysé, jako v minulých letech.