Ačkoli oblíbené Kotlíkové dotace letos končí, neznamená to, že by stát zastavil finanční podporu domácností, které chtějí vyměnit starý kotel na nový moderní zdroj tepla. Podle úředníků jde o velmi účinné opatření ke snížení emisí CO2 a na podporu výměny kotlů budou proto k dispozici dalších 1,5 miliardy korun.

Podpora výměny starého kotle na za nový zdroj tepla bude v budoucnu probíhat v rámci programu Nová zelená úsporám v rámci podprogramu s poněkud hrůzostrašným názvem Adaptační a mitigační opatření NZÚ. Pokud jste zvědaví jako já, mitigace znamená „zmírňování“ a celkově jde o zmírňování jevů, které způsobují klimatické změny – v našem případě tedy emisí CO2.
Každopádně podle Ministerstva životního prostředí (MŽP) by na podporu nových kotlů a tepelných čerpadel by mělo být k dispozici 1, 5 miliardy korun. Právě tolik totiž v současných Kotlíkových dotacích podle MŽP chybí k uspokojení všech žadatelů o dotace. Ačkoli bude podpora výměny kotlů zahrnuta do Nové zelené úsporám, žádosti by i nadále měly vyřizovat jednotlivé krajské úřady.
ReklamaPřehlednější Nová zelená úsporám a lepší financování
Zlepšit množnosti financování oprav domů by měl také nový podprogram NZÚ – Finanční záruky. Ten má zvýšit dostupnost úvěrů určených na zateplení a další opatření a podpořit domácnosti při realizaci komplexních a nákladnějších renovací. Program je ale v přípravě a MŽP chystá ve spolupráci s bankovním sektorem schéma, díky kterému bude možné získat dostupnější a výhodnější úvěry na dofinancování renovací.
Drobně se mění také oblasti podpory v Nové zelené úsporám. Ty budou nyní následující:
- Energetické úspory – zateplení domu
- Výstavba v nízkoenergetickém standardu – výstavba domů v pasivním a téměř pasivním standardu
- Efektivní využití zdrojů energie – výměny a modernizace vytápění, větrací systémy atd.
- Adaptační opatření v budovách – zelené střechy, stínící technika atd.