fbpx

Kotlíkové dotace nejspíš přestanou podporovat plynové kotle0

Na podnět Evropské komise byla minulý týden z Kotlíkových dotací vyřazena podpora výměny starých kotlů na pevná paliva za kotle plynové. Na plynové kotle už tedy nebude možné získat Kotlíkovou dotaci. Podle vyjádření ekologické organizace Hnutí Duha o tom rozhodl Monitorovací výbor Operačního programu Životní prostředí.

Kotlíkové dotace můžete čerpat také na plynové kotle. Foto Viadrus

Detaily ještě nejsou z dosavadních vyjádření příliš jasné, každopádně dotaci Kotlíkovou dotaci by už mělo být možné získat pouze na nový kotel na biomasu nebo na tepelné čerpadlo.

Rozhodnutí o ukončení podpory plynových kotlů vzešlo od evropských úřadů, reakce Ministerstva životního prostředí by měla být dostupná ještě tento týden. Některým ekologickým organizacím vadí, že Česko nechává úvahy o podporovaných a nepodporovaných zdrojích tepla na Evropské unii. Například podle Hnutí Duha by měly být dotace pro nízkopříjmové skupiny velkorysejší a plynové kotle zásadně nepodporovat. Tedy podobně, jako dříve skončila podpora kotlů na uhlí.

Reklama

Kotlíkové dotace opravdu pomohou chudším domácnostem zbavit se závislosti na uhlí i drahém plynu. Ministerstvo životního prostředí by se však mělo k problému postavit čelem, vyřadit plynové kotle z kotlíkových dotací i z Nové zelené úsporám a neschovávat se za Evropskou komisi. Každopádně to je jen malý krůček. Potřebujeme ambiciózní program pro chudší domácnosti, který pomůže rychle zateplit domy a instalovat obnovitelné zdroje energie. Ti nejchudší potřebují až 100% dotace a podporu při realizaci, pro nízkopříjmové domácnosti by se měla dotace zvýšit na 75%,“ říká Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí Duha.

S plynovými kotli skončí i Nová zelená úsporám

Pokud budou chtít lidé čerpat Kotlíkovou dotaci, budou moci svůj starý kotel na tuhá paliva vyměnit pouze na moderní kotel na biomasu, nebo za tepelné čerpadlo. Podobně, jako v Kotlíkových dotacích by měla v nejbližší budoucnosti skončit podpora plynových kotlů také v dotačním programu Nová zelená úsporám.

Jasno by mělo být v nejbližších dnech, až k problému zaujme stanovisko také Ministerstvo životního prostředí. Už teď je ale jasné, že dotační podpora plynových kotlů pomalu končí a dříve protežovaná a poměrně úsporná technologie vytápění se pomalu stává nežádoucí.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.