fbpx

Kotlíkové dotace budou pokračovat. Nabídnou až 95% dotaci na nový kotel0

Ministerstvo životního prostředí dnes zveřejnilo informace o dalších kotlíkových dotacích. Program bude podle vyjádření úředníků pokračovat do roku 2022. Jak už se proslýchalo předem, oblíbené kotlíkové dotace se nyní zaměří také a nízkopříjmové domácnosti, které budou moci získat dotaci ve výši až 95 % z ceny nového kotle nebo tepelného čerpadla. Drobné změny nastávají při podávání žádostí.

Foto: Pixabay.com

Domácnosti si budou moci požádat o dotace maximálně do 1. září 2022, kdy začne platit zákaz provozu starých neekologických kotlů, o kterém bylo rozhodnuto již v roce 2012. Každý, kdo si o dotaci požádá a splní podmínky, peníze na výměnu kotle dostane, slibuje ministr Brabec. Navíc ti, kteří si o dotaci požádají a doloží to úřadům, nebudou v případě kontroly po 1. září 2022 platit sankci za nevyměněný kotel a dostanou další rok na jeho výměnu bez finančního postihu.

Zdroje tu jsou

Na kotlíkové dotace 2021+ bude k dispozici minimálně 14 miliard korun, z toho 5,5 miliardy se rozdělí mezi nízkopříjmové domácnosti a 8,5 miliardy bude možné využít přes program Nová zelená úsporám. Podle odhadů MŽP by to mělo stačit na výměnu dalších minimálně 150 tisíc nevyhovujících kotlů. Ministr Brabec navíc slibuje, že bude-li o výměny zájem převyšující alokovaný obnos, další peníze MŽP zajistí.

Reklama

Pro nízkopříjmové žadatele Kotlíkovky, pro ostatní Nová zelená úsporám

Současně kotlíkové dotace dostávají novou podobu. Domácnosti s celkově nižšími a podprůměrnými příjmy mohou získat dotaci ve výši až 95 % a lidé si o ni budou moci žádat jako doposud – na krajských úřadech.

Kdo dostane největší dotaci? Třeba čtyřčlenná rodina jejíž čistý roční příjem nepřesáhl 683 600 Kč.

Ostatní domácnosti s běžnými a vyššími příjmy si budou nově žádat o výměnu starého uhelného kotle v programu Nová zelená úsporám prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR, a to s dotací ve výši až 50 % uznatelných nákladů.

Kdo je nízkopříjmová domácnost?

Domácnosti s nižšími příjmy nadefinovalo Ministerstvo životního prostředí na základě modelu Agentury pro sociální začleňování. Domácnost, kde jeden člen domácnosti vydělal v roce 2020 maximálně 170 900 korun čistého příjmu, bude mít možnost si požádat o kotlíkovou dotaci s 95% podporou. Výdělky dětí se považují vždy za nulové a nesledují se, za každé dítě se však zvyšuje příjem celé domácnosti o stanovený maximální strop 170 900 korun. To znamená, že na 95% dotaci tak dosáhne například čtyřčlenná domácnost složená ze dvou dětí a dvou dospělých, kde oba rodiče (nebo jen jeden z nich) vydělali v roce 2020 dohromady ne více než 683 600 Kč čistého příjmu za celý rok.

Domácnosti složené čistě z důchodců pobírajících starobní nebo invalidní důchod 3. stupně mají na 95% dotaci automaticky nárok, samozřejmě pokud splní další (technické) podmínky stanovené programem. Žadatelé budou mít navíc možnost získat prostředky na výměnu kotle již před její výměnou – tzn. například zálohovým financováním ze strany krajských úřadů.

Žádosti o kotlíkové dotace bude možné podle vyjádření Státního fondu životního prostředí podávat od konce září. V té době se také rozběhne nová podoba dotačního programu Nová zelená úsporám.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.