fbpx

Kotlíkové dotace brzdí nedostatek techniků a montážních firem0

Pokud chcete koupit a instalovat nový kotel, může vás potkat nečekaný problém: Neseženete odborníka, který by vám kotel namontoval. Prodejci a výrobci kotlů si stěžují na nedostatek techniků a velkou vytíženost montážních firem. Montáž kotle je proto dobré si domluvit už nyní.

Instalačních techniků je nedostatek a montážní firmy jsou plně vytížené. Instalaci nového kotle si proto objednejte zavčas. Foto Thermona

Montážních firem a živnostníků, kteří mohou nové kotle instalovat, je v Česku dlouhodobě nedostatek. Obor se potýká s nízkým zájmem mladých lidí a sehnat zkušeného odborníka může trvat i několik měsíců. Montážní firmy navíc musí vyměňovat i doslouživší kotle mimo kotlíkové dotace a instalovat nová zařízení. Do roku 2022 by se měly vyměnit všechny kotle 1. a 2. emisní třídy, jejichž provoz přestane být za tři roky legální. Přitom se odhaduje, že tyto zastaralé kotle využívají stovky tisíc domácností.

Nastává vhodný čas na domluvu posezónní výměny  

Kotlíkové dotace způsobily, že se investice do nových kotlů kumulují. Lidé vyčkávali, co přinese další vlna, nebo čekali, až starý kotel doslouží. Bez ohledu na značku kotle je nyní kapacita montážních firem plná na měsíce dopředu. Tyto zkušenosti potvrzuje například i firma Thermona, největší český výrobce plynových kondenzačních kotlů. „Pravidelně školíme montážní firmy, komunikujeme s nimi a sledujeme situaci na trhu. Často nám volají lidé přímo do firmy, abychom jim doporučili volné techniky. Snažíme se jim poradit a zveřejnili jsme seznam kontaktů na montážní firmy i na našem webu. Samozřejmě nikdo nebude měnit kotel v průběhu sezóny, tedy za plného provozu, ale právě teď je nejlepší doba si výměnu kotle domluvit na posezónní měsíce,“ vysvětlil obchodní ředitel Thermony Milan Kubíček.

Reklama

Kotlíkové dotace v kostce

Kotlíkové dotace jsou již pro kraje schváleny, a sběr žádostí o dotaci je tak otázkou nejbližších týdnů, maximálně měsíců. Pro třetí vlnu počítá Ministerstvo životního prostředí s finanční alokací 3,1 miliardy korun, přičemž pro Moravskoslezský kraj, který je z pohledu znečištěného ovzduší nejvíce postižen, je připraveno půl miliardy navíc.

Očekává se, že kraje spustí sběr žádostí nejpozději v květnu tohoto roku a poslední vlna dotací vystačí pro desítky tisíc žadatelů. Veškeré informace najdou zájemci na webových stránkách jednotlivých krajů.

Roste zájem o plynové kotle

Jak vyplývá ze statistik, počet dotací na kombinované kotle, spalující pevná paliva, ve druhé vlně poklesl. Naopak nejvíce vzrostl zájem o plynové kondenzační kotle – oproti předchozí vlně dotací se zdvojnásobil. Plynové kotle mají také nejmenší pořizovací náklady, které v průměru jen lehce přesáhly hranici 100 000 korun.

Podíly nově instalovaných zdrojů tepla

 Zdroj tepla v druhé vlně v první vlně
tepelná čerpadla 34 % 25 %
plynový kotel 28 % 14 %
kombi kotel (uhlí+biomasa) 21 % 33 %
biomasa 17 % 18 %
čistě uhelné 0 % 10 %

Průměrné pořizovací náklady na nový zdroj tepla

plynový kotel 109 535 Kč
kombi kotel 126 615 Kč
biomasa 133 881 Kč
tepelné čerpadlo 228 568 Kč

Typy podporovaných zdrojů a výše podpory ve třetí vlně dotací:

Zdroj tepla Podpora
Tepelné čerpadlo až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč
Kotel na biomasu (samočinná dodávka paliva) až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč
Kotel na biomasu (ruční dodávka paliva) až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 100 000 Kč
Plynový kondenzační kotel až 75 % způsobilých výdajů, nejvýše 95 000 Kč

Zdroj dat: Státní fond životního prostředí

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi