fbpx

Kontroverzní biopaliva: Urychlují skleníkový efekt, tvrdí výzkum0

…anebo ne? Protiargumenty

Výrobci a zastánci biopaliv vědcům oponují. Podle nich jsou údaje vytržené z kontextu, zjednodušující a nerespektují všechny závažné faktory. Podle prezidenta asociace pro obnovitelná paliva (Renewable Fuels Association) hraje produkce biopaliv v odlesňování zanedbatelnou roli. Jiné faktory jsou mnohem významnější. Krátce po zveřejnění na výzkum reagovali odborníci z Argonne National Laboratory a amerického ministerstva pro energetiku.

„Problém s odlesňováním není první a jistě ani poslední kontroverzí kolem biopaliv.“

Výzkum podle nich vychází z nepřesných a zastaralých čísel – např. počítá s mnohem vyšší produkcí biopaliv, než se ve skutečnosti plánuje. Kongres nedávno schválil rozšíření produkce bioetanolu na 15 mld. galonů ročně v roce 2015, studie počítá s 15 až 30 miliardami. Mimo to prý vláda o problému ví a přijímá opatření, aby byly následky zmírněny. Nejen v USA, ale i v Brazílii a Číně. Dále výzkum počítá s rychlostí odlesňování jako v 90. letech, což je nesmysl – i Čína dnes přijala zákony na ochranu životního prostředí. Studie také nebere v úvahu pokrok technologií, který učiní výrobu efektivnější. Zásadní protiargument vychází z dosavadních zkušeností: Produkce biopaliv v USA probíhá už přes 10 let a zatím nebyly zjištěny významné dopady na využití půdy.

VW Gol, první automobil schopný jezdit jak na benzín, tak na čistý etanol
VW Gol, první automobil schopný jezdit jak na benzín, tak na čistý etanol

Obě strany se shodují, že jde pouze o teoretické debaty: Mezinárodní obchod s potravinami a palivy je nepředvídatelný, navíc současné modely nedokáží vzít v úvahu všechny vlivy a faktory. Takže na přesné výsledky si budeme muset nějaký čas počkat. Jedno je ale jisté – čím hlouběji biopaliva zkoumáme, tím více hlasů tvrdí, že nejsou zase až tak zelená. Vždyť přesun zemědělské výroby není prvním (a asi ani posledním) problémem, který se kolem biopaliv vynořil.

Vzdát se biopaliv? Nebo hledat dál?

Biopaliva jako taková nejsou špatný nápad – jen přišla v nevhodnou dobu. Jako každá novinka, i biopaliva trpí „dětskými nemocemi“. Vysoká cena ropy nás donutila nasadit je do praxe příliš brzy. Kromě toho nebyl dobrý nápad zabrat zemědělskou půdu v době, kdy třetí svět trápí nedostatek jídla. To však není důvod, abychom na biopaliva zanevřeli.

Pokrok v technologiích přichází už dnes: Například umíme vyrobit biopaliva z odpadních produktů, takový postup by nevyžadovat osetí žádných dodatečných ploch. Naději přináší i výzkum v oblasti zpracování prérijních trav, které mohou růst i na jinak nevyužitelné půdě. Oproti řepce nebo kukuřici je takový postup mnohonásobně výhodnější. Například emise CO2 (včetně těch vzniklých při výrobě a přepravě) klesnou 3×–4×.

Budou nás palivem zásobovat řasy?
Budou nás palivem zásobovat řasy? Zdroj: GreenFuel Technologies Corporation

V tepelné elektrárně v americkém Phoenixu probíhá unikátní projekt: Zvláštní druh řas dokáže zpracovat emise CO2 vypouštěné elektrárnou a při tom vyprodukovat značné množství bionafty. Výroba tímto způsobem je daleko efektivnější a šetrnější než všechny dosud užívané postupy. Zbývá však dořešit řadu otázek, především jak olej z řas oddělit. Objevují se i první snahy využít pro výrobu biopaliv geneticky modifikované bakterie, které by dokázaly přímo z oxidu uhličitého vytvořit vysoce kvalitní palivo.

Všechny tyto metody jsou zatím ve stádiu výzkumu a do jejich praktického využití zbývá dlouhá doba. Vyplatí se však počkat. Vyhneme se chybám i kontroverzím, které provázejí dnešní biopaliva. A že jich není málo.

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz