fbpx

Konečně! Kompostovatelné kávové kapsle jsou tady0

Jen ve Spojeném království se denně vypije 95 milionů šálků kávy. Zhruba třetina káv pak podle odhadů vzniká z kávové kapsle. Použité kávové kapsle jsou přitom jen obtížně recyklovatelným plastovým odpadem a většinou končí v koši. To by se ale konečně mohlo změnit. Italský kávový gigant Lavazza začal nyní nabízet kompostovatelné kapsle na kávu.

Káva z kávových kapslí je obvykle velmi dobře chutná a její příprava je přitom velmi jednoduchá. Asi každého ale napadlo, že použité kávové kapsle jsou nejspíš i poměrně obtížným odpadem. A je to pravda – jedna plastová kapsle se prý bude v přírodě rozkládat až 500 let. Ve Spojeném království se jich denně vyhodí okolo 20 milionů, v Česku to bude jistě méně, ale i tak dost.

Eco kaplse firmy Lavazza

Některé kávové firmy se to začínají pomalu uvědomovat a na trhu se již objevují první kávové kapsle, které jsou šetrnější vůči životnímu prostředí. Jednou z nich je italská společnost Lavazza, která na trh dodává kompostovatelné kávové kapsle s označení Eco caps. Ty jsou vyrobené z materiálu na bázi biopolymeru a měly by být biologicky rozložitelné do šesti měsíců.

Reklama

Kávové kapsle z kompostovatelných materiálů. Foto Halo.coffe.

Podobný produkt nabízí také dodavatel s názvem Halo, který nabízí kávové kapsle vyrobené z hmoty na bázi papíroviny a celulózy z cukrové třtiny. Podle zakladatelů této firmy stojí celý segment kávových kapslí na prahu nové ekologické materiálové revoluce. Běžné plastové kávové kapsle by se tak v blízké budoucnosti mohly odebrat do zapomnění.        

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.