fbpx

Konec smradlavým kotlům. Za které a od kdy vám hrozí pokuta až 50 000 Kč?0

Zákon o ochraně ovzduší je nemilosrdný. Od září 2022 totiž zakazuje topení v kotlech na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Začněte změnu řešit včas. Máte totiž poslední šanci získat na nové vytápění státní dotaci až 127 500 Kč. Proč je výměna nutná a čím nově topit?

Proč si ve starých kotlech už legálně neškrtnete?

Cílem ministerstva životního prostředí je zlepšit kvalitu vzduchu v Česku. A protože staré kotle (zejména ty na uhlí) škodí lidskému zdraví, je potřeba je vyměnit za ekologičtější typy vytápění.

Jak zjistit, že máte doma nevyhovující kotel?

Stačí se podívat na štítek na kotli nebo do dokumentace. Pokud je v údajích uvedená 1. nebo 2. emisní třída, nebo pokud výrobce emisní třídu vůbec neuvádí, je na čase kotel vyměnit.

Proč řešit výměnu kotle co nejdříve?

Je-li váš starý kotel na uhlí či dřevo s ručním přikládáním, patří do 1. či 2. emisní třídy (nebo ji nemá stanovenou vůbec) a slouží jako hlavní zdroj tepla nebo jako druhý zdroj spolu s plynem, elektrokotlem a jinými kotli, máte nárok na kotlíkovou dotaci. Díky ní můžete získat až 127 500 Kč na nové tepelné čerpadlo.

POZOR! Právě probíhá poslední vlna kotlíkové dotace. Pokud ji prošvihnete, budete si nové vytápění muset hradit sami.

Proč nekupovat elektrokotel nebo plynový kotel?

Tepelné čerpadlo je nejekologičtějším a zároveň nejlevnějším typem vytápění. I přes jeho vyšší pořizovací cenu vám ročně ušetří oproti ostatním typům topení až 20 000 Kč. Proto se vám investice do něj vrátí už za 7 let, a pak už jen šetříte. Navíc ho můžete ovládat přes mobilní telefon nebo počítač třeba z práce či dovolené a snadno ho připojíte na stávající rozvody vytápění.

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Vybrat si můžete z několika druhů tepelných čerpadel podle toho, kde budou brát energii, díky které vytápí.

Mezi nejčastěji pořizované patří:

  • Tepelné čerpadlo země–voda – tepelnou energii získává ze země. Proto je nejúčinnější a má dlouhou životnost.
  • Tepelné čerpadlo vzduch–voda – tepelnou energii získává ze vzduchu. Je o něco málo méně účinné než země–voda, ale o hodně účinnější než jiné druhy vytápění.

Nevíte, které tepelné čerpadlo se vám hodí do domu? Vyzkoušejte online průvodce výběrem. Je navržen od expertů na vytápění z alpha innotec a do 2 minut vám doporučí ideální tepelné čerpadlo pro váš dům.

Autor: Komerční sdělení