fbpx

Konec nekalých prodejců energií. Zákon více omezí energetické šmejdy0

Na nekalé prodejce energií – takzvané energetické šmejdy – si více posvítí novela energetického zákona. Zakáže dlouhé smlouvy na dobu určitou, umožní odstoupení od smluv uzavřených po telefonu bez sankcí a zavede také online registr zprostředkovatelů prodeje energií.

elektroměr
Foto: Pixabay.com

Klíčoví dodavatelé energií jsou připraveni na zpřísnění podmínek, jež má zavést novela energetického zákona. Od rychlého schválení jejího návrhu Parlamentem ČR si slibují posílení práv spotřebitelů a omezení aktivit tzv. energošmejdů.

Novela výrazně pomůže domácnostem a omezí zpostředkovatele

Novela obsahuje celou řadu ustanovení, po kterých lidé několik let volají. Zákaz smluv na dobu určitou, které trvají déle než 36 měsíců, nové možnosti pro odstoupení od smluv uzavřených po telefonu bez sankcí, zákaz smluvních pokut u souvisejících smluv, omezení plných mocí a mohl bych jmenovat i další. Energošmejdi nás otravují už dlouho, a proto věřím, že poslanci i senátoři nebudou předložený návrh zaplevelovat dalšími dodatky a komplikovat tak jeho rychlé přijetí,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, který s v boji s energetickými šmejdy angažuje.

Reklama

Jeden z hlavních problémů, kterou novela řeší, je omezení činnosti často agresivních zprostředkovatelů prodeje energie. Zákon záměrně nejde cestou zákazu zprostředkovatelské činnosti, aby nevytvořil tzv. šedou zónu. V té by anonymní energetičtí šmejdi pouze hledali cesty, jak opatření na ochranu spotřebitelů obejít, a stát by zcela ztratil přehled o jejich počtu a aktivitách.

Prodejce energií bude hlídat Energetický regulační úřad a online registr.

Novela namísto toho vůbec poprvé vymezuje pojem zprostředkovatel a zprostředkovatelská činnost. Narovnává tím současný stav, kdy dozoru Energetického regulačního úřadu podléhají pouze dodavatelé energií, kteří musejí být držiteli licence. Všichni zprostředkovatelé díky tomu budou nově dohledatelní v elektronickém registru ERÚ.

Novela energetického zákona by mohla být schválena na podzim

Novela energetického zákona se ještě v prázdninových měsících dostane na program hospodářského výboru. Očekává se, že v průběhu září dojde na druhé čtení v poslanecké sněmovně a diskuzi o pozměňovacích návrzích. Do závěrečného třetího čtení by se mohla novela dostat v říjnu, a v případě schválení poslanci ji ještě ve stejný měsíc dostane na stůl Senát PČR.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.