Od července začíná platit zákaz pro uvádění některých plastových výrobků na trh. Vztahuje se na obaly na jídlo s sebou, i na další produkty, které známe z našich domácností. Všechny z nich se už ovšem dají nahradit udržitelnou a ekologickou formou. Které plastové výrobky tedy v regálech obchodů uvidíme už jen do vyprodání zásob?

Plastové příbory
Tím jsou myšleny plastové lžičky, vidličky, nože i jídelní hůlky. Jak v gastru, tak v domácnostech bude potřeba plastové příbory nahradit, a to nejlépe jejich klasickou nebo dřevěnou variantou.
Brčka
Plastová brčka začala mizet už i ze známých fast foodů, ve kterých je nahradili těmi papírovými. Další možností jsou pak brčka z kukuřice a celulózy, nebo znovupoužitelná brčka z nerezové oceli a skla. Nemusíte se bát, že by se špatně umývala – běžně k nim dostanete i praktický kartáček, se kterým to zvládnete raz dva.
Reklama
Kelímky a nádoby na nápoje z expandovaného polystyrenu
Končí i známé bílé kelímky a polystyrenové krabičky na jídlo s sebou. Ty můžete nejlépe naradit vlastní krabičkou na jídlo a znovu použitelným hrnkem. Však jich je na trhu celá řada. Případně můžete zkusit i české vratné systémy – Otoč kelímek nebo REkrabička.
Proč nezmiňujeme obaly na jídlo z „ekologických materiálů“? Protože až tak ekologické nejsou – většinou skončí bez užitku na skládkách či ve spalovnách, protože se kvůli znečištění jídlem nedají ani recyklovat, ani kompostovat.

Vatové tyčinky na čištění uší
Máte je i ve své koupelně? Už ne na dlouho. Uchošťourů se každý rok vyrobí přes 1,5 miliardy a možnosti jejich recyklace jsou nulové. Vzhledem k tomu se dostaly i na tenhle black list. Pro čištění uší tedy vyzkoušejte třeba jejich bambusovou variantu. K mání jsou i znovupoužitelné silikonové tyčinky, které po vyčištění uší umyjete mýdlem a uložíte do pouzdérka.
Krom výše uvedených produktů se zákaz vztahuje i na plastová míchátka nápojů, tyčinky pro uchycení balonků nebo plastové talíře. Na celou řadu dalších plastových výrobků na jedno použití pak bude kladen důraz na snížení jejich spotřeby a zajištění jejich pečlivější a důslednější recyklace.

Proč jsou plasty problém
Krom plastového odpadu znečišťují naše životní prostředí též mikroplasty, které najdeme i v naší potravě, a tím pádem i v lidském těle. Jejich přítomnost byla dokonce potvrzena v plicích, játrech, slinivce a ledvinách, což jsou orgány s filtrační funkcí. Prakticky se před nimi nemáme jak bránit, proto je hlavní cestou omezení plastů a jejich maximální možná náhrada ekologickou a udržitelnou variantou.