fbpx

Partneři sekce

Konec fotovoltaiky v Čechách?0

Jaká je budoucnost fotovoltaiky v České republice? Od nového roku bude výrazně omezena podpora fotovoltaických elektráren s výkonem nad 30 kW. Zvýhodněny a podporovány budou zejména malé sluneční elektrárny na střechách domů či obvodových zdech budov. Jakým způsobem?

Vyjádření k situaci ohledně budoucnosti fotovoltaických elektráren na našem území nám poskytl jednatel společnosti Soleg s.r.o. pan Filip Malán.

„Vládní opatření výrazně omezuje podporu fotovoltaických elektráren s výkonem nad 30 kW.“

Některými médii je budoucnost fotovoltaiky u nás líčena zkresleně, bez znalosti problematiky. Nejen z ekologického, ale i z ekonomického hlediska má výstavba fotovoltaických elektráren svoji budoucnost. Nová opatření vlády pouze blokují snahu „zlatokopů“ o zneužití dřívějších chybných zákonů a předpisů.

Zvýhodnění a podpora rozvoje malých slunečních elektráren

Čerpání energie z obnovitelných zdrojů je i nadále jednou z vládních i unijních priorit. Vláda sice odsouhlasila novelu zákona, která od příštího roku výrazně omezuje podporu fotovoltaických elektráren, ale pouze těch s výkonem nad 30 kW.

Fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 30 kW budou mít od roku 2011 nižší podporu
Fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 30 kW budou mít od roku 2011 nižší podporu

Novým trendem se tedy stává výstavba malých slunečních elektráren na střechách domů nebo na obvodových zdech budov, spojených se zemí pevným základem. Zvýhodnění slunečních elektráren na střechách je v duchu dlouhodobé státní strategie, která chce zastavit budování rozsáhlých solárních panelů na zemědělské půdě.

Rozdílné výkupní ceny elektřiny pro malé a velké fotovoltaické elektrárny

Panely na střechách podporuje i Česká průmyslová fotovoltatická asociace nebo ekologické organizace. Vládní návrh na podporu rozvoje menších slunečních elektráren počítá s tím, že ten, kdo si příští rok namontuje sluneční elektrárnu na střechu domu, dostane z každé vyrobené kilowatthodiny více peněz, než kdyby postavil tmavé panely na louku nebo na pole.

Pro sluneční elektrárny s nižším a vyšším výkonem se stanoví rozdílné výkupní ceny elektřiny
Pro sluneční elektrárny s nižším a vyšším výkonem se stanoví rozdílné výkupní ceny elektřiny

Energetický regulační úřad chystá od ledna novinku – rozdílné výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren na střeše a na zemi. A zvýhodní právě solární panely na budovách. Slova představitele společnosti Soleg potvrzuje i vyjádření místopředsedy Energetického regulačního úřadu Blahoslava Němečka.

Konkrétní výkupní ceny ovšem regulátor oznámí až na konci roku. Už dnes existují dva tarify pro fotovoltatické elektrárny s nižším a vyšším výkonem, ovšem rozdíl je mezi nimi jen haléřový.

Autor: Komerční sdělení