Účinnost kondenzačního kotle v praxi
V praxi je pochopitelně účinnost kondenzačního kotle nižší, místo 11 % navíc získáme maximálně tak 8 %. To je ale pořád o nějakých 15 % více než účinnost běžného nekondenzačního kotle. Základní problém je ale v tom, že pro dosažení dokonalé kondenzace je nutné, aby se do kondenzačního výměníku kotle vracela z topného systému voda s co nejnižší teplotou – ideálně pod 30 °C.
To je bez problémů dosažitelné u takzvaných nízkoteplotních systémů, jako je podlahové nebo stěnové vytápění, ale je to podstatně obtížnější u běžných topných systémů s radiátory. To pochopitelně neznamená, že by kondenzační kotel nebylo možné používat i s běžnými otopnými systémy, které jsou navržené na teplotní spád 80/60 °C. Topné soustavy jsou totiž dimenzovány na většině území ČR na minimální venkovní teplotu -12 °C respektive -15 °C. Takto nízká teplota trvá ale jen po relativně krátkou dobu, po velkou část topného období je mnohem tepleji. Teplota vratné vody přicházející do kotle je tedy po značnou část topného období pod teplotou kondenzace a průměrná účinnost kotle je vyšší, než by byla u kotle obyčejného.
Důležité je hydraulické vyvážení otopného systému
Velmi příznivý efekt v mém případě mělo zateplení domu, které jsem prováděl v průběhu let po instalaci ústředního topení. Dnes jsou díky výrazně sníženým tepelným ztrátám vlastně všechna topná tělesa znatelně předimenzována. Původní topný systém byl (pravděpodobně) navržen na teplotní spád 90°/70°, nicméně dnes je potřebný teplotní spád mnohem nižší.
Reklama

Kondenzační kotel ale vyžaduje úplně odlišný režim. V průběhu podzimu jsem zkoušel na regulátoru naprogramovat teplotní pokles na 19 °C v době, kdy jsme v práci. Při venkovní teplotě nad nulou však teplota místností pod 19 °C nestačí poklesnout, takže jde vlastně o vypnutí kotle. Ztracené teplo je pak ovšem třeba nahradit a kotel proto musí topit s větším výkonem, což bohužel znamená i vyšší teplotu zpátečky a tedy méně účinnou kondenzaci. Teď zkouším celodenní topení a při teplotě, která se pohybuje kolem 3 až 5 °C, kotel běží zhruba na 20 % výkonu. Topná voda má 46 °C a zpátečka 32 °C.
Zatím jsem naplánoval následující změny:
- Instalaci termostatických ventilů na topná tělesa v koupelnách a jejich trvalé vytápění na mírně sníženou teplotu (řekněme 19 °C). Nebudu omezovat průtok regulační clonkou a dám pod ně výkonnější baterii ventilátorů, která mi umožní v případě potřeby výrazně zvýšit výkon při zachování rozumně nízké teploty vratné vody.
- Přiškrcení průtoku topným tělesem v místnosti, kde je termostat, a kompenzace jeho sníženého výkonu přidáním ventilátorů. Jde o dvouřadové ploché panelové těleso navíc částečně zakryté poličkou a křeslem. Takže už poměrně malý pohyb vzduchu, který zajistí 2 do série zapojené 12 cm počítačové ventilátory dokáže významně zvýšit jeho výkon.
- Pravděpodobně se vzdám časové regulace a budu topit nepřetržitě na 20 až 20,5°C.
- Zřejmě si budu muset trochu pohrát i s nastavením ekvitermní křivky (podrobný návod je např. v knize Regulace v praxi od J.Valtera).
- Zapisuji si pochopitelně pravidelně stav plynoměru a koncem srpna přepočítám spotřebu podle klimatických dat, porovnám s minulým rokem a vyhodnotím, jakou úsporu mi kondenzační kotel přinesl. Doufejme, že bude znatelná. Takovýto sofistikovaný kotel má totiž kromě výhod i jednu možná dost zásadní nevýhodu: Díky jeho složitosti se na něm může ledacos pokazit a oprava pak nejspíš bude docela drahá záležitost.