fbpx

Kondenzační kotel v praxi – na co si dát pozor?0

Kondenzační plynový kotel má svá specifika

Kondenzační plynový kotel představuje velmi úspornou variantu vytápění. Jaké je ale praktický provoz tohoto zařízení a jak se tento typ kotle projeví na regulaci vytápění? Máme pro vás několik praktických zkušeností.

Letos v létě jsem vyměnil starý plynový kotel Viadrus za nový kondenzační kotel Geminox THRs 1-10C. Dlouho jsem vybíral, protože na trhu je jen velmi málo plynových kotlů s rozumně nízkým výkonem, které by se hodily do zatepleného rodinného domu s výpočtovou tepelnou ztrátou kolem 6 kW a vytápěním panelovými topnými tělesy.

Má-li kondenzační kotel mít rozumně vysokou účinnost, měl by mít následující vlastnosti:

  • Jeho výkon by neměl příliš převyšovat výpočtovou tepelnou ztrátu domu. Je sice třeba počítat s tím, že nějaké teplo jde na ohřev vody, ale díky tomu, že mám poměrně velký solární zásobník a že v době největších mrazů zpravidla přes den svítí slunce, tak rezerva nemusí být moc velká.
  • Měl by mít pokud možno velký rozsah modulace – tzn. možnost snižovat plynule výkon hořáku. Má to příznivý vliv na účinnost i na emise.
  • Oběhové čerpadlo by mělo mít proměnné otáčky, snižuje se spotřeba elektřiny, mechanické opotřebení a v soustavě s termostatickými ventily se i zlepší přesnost regulace teploty a sníží šum způsobený průtokem vody přes přivřené termostatické ventily.
  • Měl by být vybaven kvalitním regulačním systémem, který umožní plně využít výše uvedených vlastností.
  • Poslední, ale nikoliv nevýznamnou vlastností je pořizovací cena. Dosažená úspora energie by měla kotel zaplatit za dobu jeho životnosti nebo dříve.

Počítejte s dalšími úpravami vytápění

Sledoval jsem nabídku na trhu a nakonec jsem našel jen jeden kotel, který splnil téměř všechny mé požadavky (kromě pořizovací ceny). Výměna obyčejného plynového kotle za kondenzační sebou nese ještě další náklady. Je třeba předělat odkouření do komína, používá se zde koaxiální přívod a odvod z plastu, a pochopitelně se musí trochu předělat i připojení k topnému systému. Nakonec to celé stálo skoro 90 000Kč, takže jde o investici patrně zcela nenávratnou.

Reklama

Plastový koaxiální odvod a přívod vzduchu ke kondenzačnímu kotli Geminox (Foto: autor)
Kotel je ale téměř dokonalý, je malý, zvenku i pod krytem elegantní , pěkně provedený, má malé tepelné ztráty do okolí a dá se ovládat z PC nebo tabletu přes webové rozhraní. Jako vedlejší efekt své činnosti produkuje čistou vodu s malým obsahem kyseliny dusičné a dusité (pH přibližně 5). Rozhodl jsem se, že ji budu používat (po neutralizaci amoniakem nebo fosforečnanem draselným) k zalévání pokojových květin.
Pro majitele dobře zateplených a nízkoenergetických domů může být problém najit na trhu kondenzační plynový kotel s nízkým výkonem a dobrými možnostmi regulace (Foto. autor).
Když se venku trochu ochladilo, narazil jsem na jeden problém – teplota zpátečky (vody vracející se do kotle) je zbytečně vysoká, někdy překračuje i 40°C a zbytečně tak snižuje účinnost kotle. Důvod je v tomto případě jednoduchý, můj topný systém není správně hydraulicky vyvážen a dvě topná tělesa mají příliš velký průtok. Topná voda se v nich nestačí ochladit a tak vlastně představují jakýsi zkrat v topném systému. To, co dříve nevadilo a naopak při použití čerpadla se stálými otáčkami bylo výhodné (zabraňovalo to přílišnému nárůstu tlaku při přivírání termostatických ventilů), se teď proměnilo v nevýhodu.

Kondenzační plynový kotel má svá specifika

Kondenzační plynový kotel se totiž liší od běžného plynového kotle více, než si obvykle uvědomujeme. K tomu, aby pracoval s maximální účinností, totiž potřebuje topnou soustavu s trochu odlišnými vlastnostmi než běžný plynový kotel. Jednoduše řečeno, když vyměníme obyčejný starší kotel za kotel kondenzační, musíme tomu přizpůsobit topný systém a s trochou nadsázky, do jisté míry i životní styl.

Kondenzační kotel si zpravidla kupujeme proto, že má znatelně větší účinnost než kotel obyčejný. Teoretická účinnost je udávána 111 %. Účinnost vyšší než 100 % je samozřejmě fyzikálně nekorektní vyjádření, je to ale proto, že účinnost je zvykem vyjadřovat pomocí výhřevnosti, která počítá s tím, že spálením vzniklá voda odchází do komína v podobě páry. Těch 11 % navíc je právě to kondenzační teplo, které získáme, když spaliny dostatečně zchladíme a voda zkondenzuje.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.