V souvislosti se zdražováním cen elektřiny bývá nejvíce obviňována společnost ČEZ. Jde o racionální kritiku, nebo jen o fascinaci finančními výsledky firmy a neschopnost smířit se s principy trhu? O shrnutí argumentů, proč došlo k nárůstu ceny, jsme požádali osobu nejpovolanější – samotnou mluvčí společnosti, Evu Novákovou.
Očekáváte-li odpověď na několik stránek, patrně Vás zklamu. Cena elektřiny pro koncové zákazníky přímo odráží situaci na velkoobchodním trhu s elektřinou. Ale abychom nebyli v odpovědi tak strozí, rozeberme si to přeci jenom podrobněji.
„Cena elektřiny pro koncové zákazníky přímo odráží situaci na velkoobchodním trhu s elektřinou. Loni se nakupovala levněji, letos proto musí být dražší.“
ReklamaZa co vlastně zákazník platí
Snad nejdříve je nutné upozornit, že cena elektřiny pro koncové zákazníky, tedy to, co jako domácnost nebo podnikatel nakonec zaplatíme, se skládá z několika složek. Část z nich přímo ovlivníme výběrem dodavatele, další část koncové platby je dána regulátorem a zbytek tvoří daně (DPH a ekologická daň).
Téma měsíce: Elektřina v roce 2009 |
– Základní ceny ČEZ, PRE a E.On– Zelené bonusy a výkupní ceny klesají– Vyplatí se tarif s fixní cenou elektřiny?– Komentář ČEZ: Proč elektřina zdražuje?– Kolik ušetříte při změně dodavatele elektřiny? |
V každém produktu má každá složka trochu jinou váhu, průměrně se však cena silové elektřiny podílí na výsledné ceně cca 47 %, DPH a ekologická daň cca 17 % a zbytek tvoří regulované poplatky za přenos a distribuci elektřiny či příspěvek na obnovitelné zdroje a kogenerační výrobu elektřiny.
Regulované poplatky a daně jako zákazník či dodavatel elektřiny neovlivníme, snad jedině přestěhováním se z oblasti jednoho distribučního území do druhého. Každoročně je stanovuje Energetický regulační úřad. Co však dokáže zákazník ovlivnit, je výběr svého dodavatele vlastní silové elektřiny.
Roste cena elektřiny na burze nebo klesá?
V posledním měsíci se objevil na všech burzách v regionu jev pět let v energetice nevídaný – na burze došlo k výraznému poklesu ceny elektřiny. Z letní úrovně až 90 euro/MWh se cena elektřiny zřítila na úroveň 58 až 60 euro/MWh. A okamžitě se tak objevily otázky, jak je možné, že cena elektřiny pro koncové zákazníky na příští rok roste, když nyní jsme svědkem takového propadu na komoditních burzách.
Odpověď je jednoduchá – aby se současný strmý pád cen elektřiny projevil snížením v cenách pro koncové zákazníky na rok 2009 (pokud si tedy již loni nezvolili produkty Kvartál a Měsíc, které jsou přímo navázány na vývoj ceny elektřiny na burze, o nich ale podrobněji dále), musela by se cena ponořit pod hranici 51 euro, za kterou se elektřina nakupovala na rok 2008, a zároveň by nesmělo dojít ke zvýšení regulovaných poplatků za elektřinu. Dobře popsanou situaci ilustruje přiložený graf, který si může každý ověřit, data jsou čerpána z údajů Pražské energetické burzy – viz www.pxe.cz. Na konci druhého prosincového týdne se roční dodávka elektřiny v základním pásmu pohybovala na úrovni 58,80 euro/MWh, tedy výše než při nákupu elektřiny pro rok 2008.
Graf: Vývoj ceny elektřiny na Pražské energetické burze 7/2007 – 11/2008
Cena elektřiny pro koncové zákazníky tedy kopíruje velkoobchodní ceny v době pořízení. Tarify pro rok 2008 vycházejí z cen z období léta 2007 (51 euro/MWh). Ceny pro rok 2009 od té doby šplhaly až do úrovně cca 90 euro/MWh. To je mimochodem výhoda ročních produktů, i když ceny v létě vylétly do těchto závratných výšin, českého tarifního zákazníka se díky ročním ceníkům nijak nedotkly. Snad ještě je třeba upozornit na časový rámec, ve kterém musí dodavatelé mít nakoupenou elektřinu pro své tarifní zákazníky na příští rok. Tím je termín dodání podkladů pro Energetický regulační úřad na začátku října, po tomto datu již roční ceníky není možné dobrým nákupem ovlivnit. V poslední době sice ceny klesly zpět na 58 euro/MWh. I kdyby však ČEZ bez ohledu na výše zmíněný časový rámec nakoupil pro své zákazníky elektřinu na rok 2009 až v posledních dnech, stále by se to projevilo meziročním zdražením přes 10 %.
Málo nebo hodně elektřiny v ČR
Velkoobchodní cena elektřiny roste v dlouhodobém horizontu obecně díky tomu, že zájem o elektřinu je větší, než kolik se jí vyrobí. Jsme stále sice jedna ze dvou zemí v Evropě, která má ještě přebytek elektřiny, ale díky tomu, že jsme součástí EU, tento přebytek nám mnohonásobně „seberou“ okolní státy. Přitom není možné nijak se uzavřít před vlivem okolních zemí, vstupem do evropských struktur jsme se zavázali, že necháme konkurenci volně plynout. Zásadním řešením v dlouhodobém horizontu je tak maximálně podporovat výstavbu nových elektráren, které svojí výrobou pokryjí rostoucí poptávku, a zabrání tak tlakům na růst ceny elektřiny.
Může nebo nemůže ovlivnit ČEZ cenu elektřiny na burze?
Často se setkáváme s argumentací typu, že jsme monopolním dodavatelem/výrobcem elektřiny a jsme schopni cenu elektřiny na trhu ovlivnit. Není tomu tak. Cenu elektřiny na trhu ovlivnit nedokážeme. Podíl ČEZ v rámci integrovaného středoevropského trhu s elektřinou totiž dosahuje jen cca 3–4 %. Na relevantním trhu se ročně vyrobí 1 661 TWh elektřiny, z toho ČEZ sám zde cca 64 TWh, to odpovídá tržnímu podílu ve výši 3,8 %. V přepočtu na instalovaný výkon elektráren je podíl na trhu ještě nižší – 3,4 %.
Jaké jsou možnosti pro zákazníka
Co s tím vším ale zákazník může dělat právě teď? Samozřejmě vybrat si svého dodavatele elektřiny. Již letos mohli zákazníci ušetřit výběrem správného dodavatele elektřiny a v novém roce mohou spotřebitelé elektřiny vzhledem ke zveřejněným ceníkům ušetřit ještě více. Pro ilustraci uvádím srovnání pro zavedené dodavatele elektřiny v ČR v produktu pro domácnosti, které elektřinu používají pro svícení a provoz běžných domácích spotřebičů (distribuční sazba D02d, jistič 3 x 25 A, roční spotřeba 2,2 MWh).
Roční náklady na elektřinu v roce 2009
Paušální platba | Cena za 2,2 MWh | Roční náklady celkem* | |
ČEZ Prodej | 40 Kč | 1 776 Kč | 11 459,8 Kč |
E.ON | 48 Kč | 1 960 Kč | 12 122,45 Kč |
PRE | 45 Kč | 2 044 Kč | 12 087 Kč |
* Nárůst cen silové elektřiny pro rok 2009 u společnosti ČEZ je nejmenší ze všech zavedených dodavatelů v České republice. Oproti průměrnému zvýšení ceny o 18 % společnosti E.ON, která je největším dodavatelem elektřiny na jihu Čech a Moravy, rostou ceny v regionu ČEZ jen o 9,75%. Obě společnosti přitom nakupují elektřinu na velkoobchodním trhu. Nízkého zvýšení cen se společnosti ČEZ podařilo dosáhnout díky tomu, že 80% elektřiny na rok 2009 nakoupila již v létě roku 2007 v rámci dvouletého produktu pražské energetické burzy. Dalším faktorem je rozhodnutí společnosti ČEZ investovat do vztahu se svými zákazníky, v jejichž prospěch se rozhodla vzdát prakticky celé prodejní marže (Více o problematice zdražování najdete na stránkách Nazeleno – pozn. redakce).
Navíc jednotliví dodavatelé přicházejí s rozšířením nabídky svých produktů, Pražská energetika jako první přišla s produktem, který umožňuje fixaci ceny na rok 2010. Jen Skupina ČEZ však nabízí svým klientům možnosti tři, mezi nimiž může volně volit podle svých osobních preferencí. Logika zavedení fixního produktu na rok 2010 je poměrně prostá. Ani my nevíme, jak se v době finanční krize bude vyvíjet cena elektřiny a dalších komodit na burzách. Právě proto jako jediní ze všech dodavatelů elektřiny v ČR nabízíme volbu ze tří možností.
Zákazník, který dává přednost jistotě, využije nabídky a do konce února si zafixuje cenu na dva roky dopředu. Ten, kdo věří v pokles, využije produkty Měsíc nebo Kvartál z nabídky ČEZ, jejichž cena kopíruje aktuální situaci na burze a mění se měsíčně nebo čtvrtletně. U těchto produktů se pokles cen zřejmě projeví, je však třeba počítat i s rizikem, že cena může opětně i dramaticky narůst. Třetí možností je využití tradičního systému – zákazník počká na konec roku na nové ceníky, které budou odrážet situaci na trzích ve středním, tedy ročním období. Zákazníci tak mají možnost vlastním rozhodováním ovlivnit své účty za elektřinu.
Autorka je tisková mluvčí společnosti ČEZ, a.s.
O komentář byl požádán i Spolek proti nemravným cenám elektřiny, který ovšem nabídky nevyužil.