fbpx

Partneři sekce

Kolik elektřiny vyrobí fotovoltaické panely?5

K častým otázkám v úvahách nad pořízením domácí solární elektrárny patří také roční produkce elektřiny v kilowatthodinách. Kolik vám solární panely na střeše domu ročně vyrobí elektřiny nelze úplně přesně říci, ale základní odhad si uděláte poměrně snadno.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Výkon solárních panelů se označuje v jednotkách Wp, které (trochu zjednodušeně řečeno) ukazují, jak velký výkon panel poskytne, pokud na něj svítí slunce. Zatímco dříve se tato hodnota u většiny panelů pohybovala okolo 220 Wp, dnes už běžně seženete fotovoltaické panely o výkonu 300 – 400 Wp (panely s větším výkonem mají i větší plochu, než je dále popsaná běžná velikost). Pro menší instalaci domácí solární elektrárny o výkonu 1 KWp tedy stačí tři-čtyři panely. Cena běžných FV panelů se pohybuje okolo 3500 – 4000 Kč/ks.

Jak je solární panel velký?

V e-shopech seženete fotovoltaické panely nejrůznějších velikostí a výkonů. Pokud se ale bavíme o domácí solární elektrárně na střeše domu nebo chaty, řeč bude o panelech standardní velikosti 995 × 1650 mm. Tedy zaokrouhleně 1 × 1,65 m s plochou 1,65 m2. Z těchto údajů je patrné, že celková plocha solárních panelů u naší uvažované elektrárny o výkonu 1 kWp bude 4 × 1,65 m2 – tedy 6,6 m2.

Reklama

Kolik energie vyrobí fotovoltaický panel?

Na zemský povrch ročně dopadá v našich klimatických podmínkách zhruba 1000 kWh energie na každý metr čtvereční. Solární panel ale z této energie umí využít jen část. V praxi tedy počítejte, že 1 kWp instalovaného výkonu vyrobí v našich podmínkách průměrně cca 900-1150 kWh elektrické energie. Rozptyl je dán hlavně geografickým umístěním elektrárny, sklonem a orientací panelů, nadmořskou výškou a počtem slunečných dnů v daném roce.

Čtyři solární panely = 1 kWp výkonu = cca 1000 kWh elektřiny ročně.

Jak výkon můžete od FV panelů očekávat během roku?

Měsíc  Energie[kWh]
Leden42
Únor61
Březen98
Duben122
Květen148
Červen138
Červenec157
Srpen144
Září108
Říjen89
Listopad39
Prosinec31

Že v zimě vám solární elektrárna tolik energie nevyrobí, je samozřejmé. V praxi je ale toto období snížené činnosti panelů poměrně krátké – v podstatě jde o měsíce listopad, prosinec a leden. Následující tabulka ukazuje množství solární energie dopadající na 1 m2 jižní střecha se sklonem 40 °.  

Naše uvažovaná elektrárna (1 kWp, jižní střecha na jižní Moravě) podle modelace na evropském webu PVGIS ročně vyprodukuje 1050 kWh elektrické energie. Měsíční produkci elektřiny v KWh najdete na grafu níže.  

Měsíční produkce 1kWp solární elektrárny na jižní střeše.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi