fbpx

Partneři sekce

Kolik elektřiny vyrobí fotovoltaické panely?0

Uvažujete o pořízení domácí solární elektrárny? Pak vás nejspíš bude zajímat, kolik vám solární panely na střeše ročně vyrobí elektřiny. Nelze to přesně říci, ale základní odhad si uděláte poměrně snadno.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Výkon solárních panelů se označuje v jednotkách wattpeak (Wp), které – trochu zjednodušeně řečeno – ukazují, jak velký výkon panel poskytne, pokud na něj naplno svítí slunce. Zatímco dříve se tato hodnota u většiny panelů pohybovala okolo 220 Wp, dnes už běžně seženete fotovoltaické panely o výkonu 300 – 600 Wp. Uvedené nejvýkonnější fotovoltaické panely ale mají větší rozměry – orientačně cca 2,2 * 1,3 m.

Pro menší instalaci domácí solární elektrárny o výkonu 1,8 KWp tedy stačí 4 velkoformátové 450wp panely s celkovou plochou cca 8,7 m2. Cena uvažovaných FV panelů se pohybuje okolo 4000 Kč/ks.

Reklama

Kolik energie vyrobí fotovoltaický panel?

Na zemský povrch ročně dopadá v našich klimatických podmínkách zhruba 1000 kWh energie na každý metr čtvereční. Solární panel ale z této energie umí využít jen část. V praxi tedy počítejte, že 1 kWp instalovaného výkonu vyrobí v našich podmínkách průměrně zhruba 900-1 150 kWh elektrické energie. Rozptyl je dán hlavně geografickým umístěním elektrárny, sklonem a orientací panelů, nadmořskou výškou a počtem slunečných dnů v daném roce.

Čtyři solární panely = 1,8 kWp výkonu = cca 1800 kWh elektřiny ročně.

Jak svítí slunce během roku?

Že v zimě vám solární elektrárna tolik energie nevyrobí, je samozřejmé. V praxi je ale toto období snížené činnosti panelů poměrně krátké – v podstatě jde o měsíce listopad, prosinec a leden. Následující tabulka ukazuje množství solární energie dopadající na 1 m2 jižní střecha se sklonem 40 °.

Měsíc Energie[kWh]
Leden42
Únor61
Březen98
Duben122
Květen148
Červen138
Červenec157
Srpen144
Září108
Říjen89
Listopad39
Prosinec31

Naše uvažovaná elektrárna (1,8 kWp, jižní střecha na jižní Moravě) podle modelace na evropském webu (PVGIS) ročně vyprodukuje cca 1 955 kWh elektrické energie. Měsíční produkci elektřiny v KWh najdete na grafu níže.

Předpokládaná měsíční produkce 1,8kWp solární elektrárny na jižní střeše. Umístěný elektrárny: Jižní Morava. Zdroj: PVGIS

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi