fbpx

Klasické žárovky za tři dny končí. Čím je nahradit?0

Předpisy Evropské unie jsou neúprosné. Už jen tři dny v obchodě dostanete klasické žárovky 40 W, 25 W a 15wattové. Čím je nahradit? LED žárovky jsou pro nižší výkon vhodné, zaskočit nás ale může vyšší cena.

Klasickou šedesátku žárovku už nikde nekoupíme. A už jen tři dny budou v obchodech k dostání ty slabší. V posledních několika letech jsme se vždy v září rozloučili se skupinou klasických čirých žárovek, které byly staženy z trhu. Stejné to bude letos. V pátek skončí prodej poslední skupiny: čiré žárovky 40 W, 25 W a 15 W.

„Od září 2012 končí žárovky 40W, 25W a 15wattové.“ 

Reklama

Za stahováním neefektivních světelných zdrojů z trhu stojí evropská směrnice o ekodesignu, konkrétně nařízení č.244/2009/ES. Nařízení nastavuje minimální energetické a kvalitativní parametry pro světelné zdroje, které obvykle užíváme v domácnostech. Od září 2012 tak musí všechny čiré světelné zdroje být v energetické třídě C a lepší a matné světelné zdroje v energetické třídě A.

SERIÁL: Úsporné osvětlení domácnosti

  • Halogeny, LED diody, úsporné zářivky

  • Klasické žárovky skončí v roce 2012

  • Nevyhazujte úsporné zářivky do koše!

  • Kdy úsporné žárovky žerou elektřinu

  • Úsporné osvětlení obýváku

  • Přehled: Čím nahradit klasické žárovky

Čím žárovky nahradit?

Nejčastější náhrady za tradiční žárovku jsou spotřebitelům známé. Do domácností velmi často pořizujeme například kompaktní zářivky různého provedení. Ty jsou oproti žárovkám významně úspornější a jsou obvykle v energetické třídě A. Mimo kompaktní zářivku ale existují další možnosti. Méně známou možností jsou halogenové žárovky, které nejsou příliš úsporné v porovnání s kompaktními zářivkami (jsou obvykle v energetické třídě C), ale které pracují na stejném principu jako klasické žárovky a pro běžného laika jsou k nerozeznání. Další možností náhrady jsou světelné zdroje LED s obvyklými paticemi užívanými v domácnostech, pro které se vžilo označení LED žárovky nebo ledkové žárovky.


Na trhu jsou LED žárovky, které nahradí maximálně 75wattovou klasiku. Foto: Thinkstock.com   

Vlastnosti LED žárovek

LED žárovky se v poslední době stále častěji objevují na pultech prodejen a je vhodné o nich vědět několik základních informací. Technologie LED je oproti kompaktním zářivkám a žárovkám zcela jiná a díky tomu jsou vlastnosti LED žárovek odlišné. V současnosti je největším technologickým omezením LED žárovek jejich maximální světelný tok. Dnes tak na trhu nalezneme LED žárovky, které mohou nahradit maximálně 75W klasickou žárovku. LED žárovky se tak hodí především pro náhradu menších výkonů: náhrady běžných 60W, 40W a 25W žárovek. V ostatních parametrech ale LED žárovky obvykle další světelné zdroje předčí.

Kam vyhodit staré žárovky a zářivky?

  • Recyklovat je nutné všechny úsporné zářivky, neboť každá obsahuje malé množství toxické rtuti (2 až 5 mg).
  • Pokud se zářivka rozbije, rtuť se uvolní. I tak malé množství by mohlo znečistit až 10 000 litrů vody.
  • Se zářivkou je dobré zacházet jako s elektroodpadem.
  • Sběrných míst je více než tři tisíce. 
  • Zářivku můžete odevzdat v obchodě s elektronikou, ve sběrných dvorech a do malých sběrných nádob.
  • Do speciálních sběren patří lineární a kompaktní zářivky, halogenidové, sodíkové a směsné výbojky, světelné zdroje s LED diodami.
  • Do popelnice můžeme vyhodit běžné žárovky a také reflektorové a halogenové žárovky.

Na trhu se objevuje řada různých provedení LED žárovek, takže je jimi možné nahradit jak obvyklou žárovku v běžných svítidlech (patice E27), tak také čiré svíčkové žárovky používané v lustrech (patice E14). Vzhledem k vyššímu počtu světelných zdrojů v lustru, není obvykle menší výkon LED žárovek překážkou a design nás může potěšit tradičním vzhledem. Na trhu jsou jak matné, tak čiré LED žárovky, které imitují klasickou žárovku.

Významnou výhodou LED žárovek je vysoká energetická efektivita a dlouhá doba života. Většina výrobců udává dobu života 25 tisíc hodin. Některé designové LED zdroje mohou mít i menší deklarovanou dobu života. Řada méně známých výrobců uvádí nicméně i nereálné doby života (nad 50 tisíc hodin). Pro zvýšení doby života je vhodné dbát na kvalitní odvětrávání, tedy chlazení světelného zdroje. Energetická efektivnost LED žárovek odpovídá energetické třídě A a je obvykle o něco vyšší než u kompaktních zářivek. V budoucnosti se předpokládá další růst účinnosti.

Kvalita světla LED žárovek a komfort ovládání jsou vysoké. LED žárovky se zapínají okamžitě, doba náběhu je oproti kompaktním zářivkám nepostřehnutelná a počet sepnutí do selhání je dostatečný. Řadu typů LED žárovek je také možné stmívat v původních instalacích (na obalu světelného zdroje to musí být uvedeno). Světelné zdroje LED jsou vždy směrové, proto pro použití v domácnosti je vhodné spíše volit LED žárovky s upraveným vyzařováním do všech směrů. Může se jednat o baňku připomínající klasickou žárovku či jiný optický prvek nebo více čipů LED, které v úhrnu svítí všesměrově. Použití směrové LED žárovky ve svítidlech určených pro klasické žárovky není doporučováno – bude mít za následek jasné osvětlení jednoho místa a celkové ztemnění ostatních částí místnosti.

Do obýváku zvolte teplou bílou

Pro barevný tón a podání barev LED žárovek platí stejné informace jako pro kompaktní zářivky. Pro obývací a odpočinkové prostory je tedy vhodné volit světlo teple bílé (označení 2700 K či 3000 K), pro pracovní prostory je vhodné volit chladnější tóny (4000 K a více). Z technologického hlediska jsou bohužel teplejší tóny barvy o trochu dražší. Barevný tón je tedy vhodné zkontrolovat zejména u levnějších LED žárovek. Barevné podání bývá obvykle dobré (index barevného podání 80 a vyšší), u levnějších modelů je nicméně vhodné jej zkontrolovat.

Každému světelnému zdroji postupem používání trochu ubývá světelný tok. Tento proces je nicméně zvláště patrný u světelných zdrojů, které mají dlouhou dobu života – tedy také u LED žárovek. Aby se zamezilo tomu, že zakoupená LED žárovka na konci svého života svítí podstatně méně, než bychom čekali, požaduje evropské nařízení č.244/2009 přesné označování ekvivalentní náhrady za obyčejnou žárovku. Podle následující tabulky se tak můžete dozvědět, s jakou obyčejnou žárovkou můžete vaši LED žárovku srovnávat.

obyčejná žárovka

světelný tok LED žárovky

přibližný příkon LED žárovky

15 W

130 lm

3-4 W

25 W

250 lm

6-7 W

40 W

470 lm

7-8 W

60 W

800 lm

12 W

75 W

1050 lm

17 W

LED žárovky neobsahují rtuť

LED žárovka oproti kompaktní zářivce neobsahuje rtuť a při nevhodné manipulaci nehrozí její rozbití. Přesto je vhodné po skončení doby života LED žárovku recyklovat, protože obsahuje elektronické obvody.

Současnou největší nevýhodou LED žárovek je jejich vysoká cena. Ta postupem času klesá, přesto je stále poměrně vysoká. Z ekonomického hlediska je tak vhodné LED žárovky používat zejména v prostorech, ve kterých často svítíme (stále rozsvícené chodby, některé pracovny, dílny). V těchto prostorech je investice do LED žárovek návratná. Rozhodnutím pro LED žárovky mohou být také designové požadavky v případě, že nechceme použít kompaktní zářivky.

Technologii LED jistě patří budoucnost a postupně se prosazuje i v našich domácnostech. Abychom zamezili našemu zklamání, je vhodné vybírat kvalitní výrobky od renomovaných výrobců a zkontrolovat několik základních výše uvedených parametrů.

Autor působí ve Středisko pro efektivní využívání energie SEVEn, text vznikl díky projektu PremiumLight.

Autor: Redakce Nazeleno.cz