fbpx

Když vám chybí hotovost – kontokorent, nákup na splátky nebo odložená platba?0

Nečekané výdaje a výplata v nedohlednu? Na pomoc se hlásí hned několik možností: kontokorent, nákup na splátky nebo platbu odložit. Která z nich se vám nejvíce vyplatí a je nejméně riziková?

Kontokorent

Takzvaný povolený debet je poměrně dostupná cesta k půjčení peněz navíc. Dá se totiž sjednat k již zavedenému běžnému účtu, který máte u své banky, jde jen o to schválit limit, do kterého budete moci čerpat, a podmínky splácení. Kontokorent vám umožňuje jít na běžném účtu tzv. do mínusu. Jak hluboko, to banka určí podle výše vašeho pravidelného příjmu, jedná se obvykle o jeho dvojnásobek až trojnásobek.

Nevýhodou kontokorentu je výše úroku, která je u tohoto typu spotřebitelského úvěru poměrně vysoká – vyšplhá se až ke 20 % ročně – a poplatky: za zřízení kontokorentu, za jeho vedení, přečerpání nastaveného limitu a někdy i za transakce. Proto je důležité si jednotlivé nabídky kontokorentů před sjednáním porovnat a nebrat tu nejjednodušší variantu. Zároveň je třeba zvážit, jestli je tento typ úvěru vhodný pro vaše účely, protože vzhledem k vysokém úročení se vám například určitě nevyplatí z něj financovat drahé položky a splácet příliš dlouho.

Reklama

Nákup na splátky

Kromě kontokorentu se nabízí také přímo nakoupit konkrétní výrobek a rozložit si jeho zaplacení do splátek. Vyhnete se v tomto případě konstantnímu odolávání nakupování na dluh, ke kterému může vždy dostupný kontokorent svádět, na druhou stranou jste zde omezeni konkrétní splátkovou nabídkou daného e-shopu, jehož produkt sháníte.

U nákupu na splátky se stejně jako u kontokorentu neobejdete bez zaplacení vyšší konečné částky, úroky přitom nejsou zanedbatelné. Na splátky se také doporučuje nakupovat pouze u ověřených prodejců, kteří mají co nejtransparentnější podmínky splátek a nepřekvapí vás skrytými poplatky. Vždy si důkladně zjišťujte výši a rozvržení splátek a také související podmínky, například při předčasném splacené nákupu.

Odložená platba

Problém s úroky a vyšší konečnou částkou řeší v současné době pouze systém odložené platby. Ta nabízí sice omezenou, zato zcela bezplatnou dobu, kdy si nakupující výrobek může koupit a začít jej využívat. Velkou výhodou je absence jakékoli administrativy. Odloženou platbu lze zvolit jednoduše přímo při online objednávce zboží v košíku v sekci doprava a platba, zákazník projde krátkým SMS ověřením a postupuje jako při klasickém nákupu. Obchodník zboží ihned expeduje a zaplatit lze až po 14 dnech. U odložené platby MALL Pay má zákazník také tu výhodu, že je vždy prostřednictvím MALL Pay zóny včas informovaný o blížící se době splatnosti.

Odložená platba reaguje na rychle se rozvíjející internetové obchody a požadavky zákazníků. Jedná e o flexibilní službu, která snižuje riziko spadnutí do dluhové pasti, jež s tradičními půjčkami hrozí, a zároveň rozšiřuje možnosti bezpečného nakupování online.

Autor: Redakce Nazeleno.cz