fbpx

Když nic nechybí ani nepřebývá0

Měsíce příprav a studia, znalosti z oboru a schopnost ocenit kvalitu byly atributy, které provázely vznik této kompaktní dřevostavby. Umožnily vytvořit zdravý a ekologický dům z prvotřídních materiálů, kde má každý centimetr čtvereční své využití. Limity pro stavbu, zejména ty finanční, zkrátka nemusí být omezením, ale katalyzátorem ještě lepších výsledků.

Rok a půl jsme sbírali informace a vybírali, jaký typ stavby si postavíme. Jestli to bude stavba klasická zděná, betonová nebo dřevostavba, a kdo ji bude realizovat. Zdrojem nám byly časopisy a internet, rozhodující ale byly návštěvy hotových domů a zkušenosti jejich obyvatel. Protože se pohybuji oboru vytápění, v mém hledáčku jsou na prvním místě náklady na teplo. Také proto se nakonec dřevostavba stala naším domovem.

Cena není všechno

Vybírali jsme z mnoha firem a přesvědčily nás reference. Možnost vidět hotové domy na vlastní oči a mít srovnání výsledné kvality pro nás bylo klíčové. Rozdíl byl opravdu markantní. Vybrali jsme tedy danou firmu i přesto, že její nabídka se řadila mezi ty dražší. Dalšími plusovými body pro nás bylo, že umožňuje úpravu jakéhokoli typového projektu podle osobních preferencí. Právě tento přístup se nám líbil a využili jsme jej. Přestože jsme byli limitováni financemi, nechtěli jsme šetřit na nesprávných místech a ošidit kvalitu stavby.

Malý velký dům

Na začátku jsme měli trošku obavy, aby dům nebyl příliš malý. Stěhovali jsme se z bytu 117 metrů čtverečních a velikost vybraného typového domu byla 115 metrů čtverečních. Raději jsme se zajeli podívat na podobné již realizované stavby a zjistili, že je prostorově moc příjemná a pro nás ideální.

Otevřeni i jiným řešením

Původně jsme snili o moderním domě s plochou střechou, ale když se nám dispozičně zalíbil tento typový dům, v jehož původní verzi byla střecha sedlová, začali jsme pomalu měnit názor. Změna by stavbu prodražila a navíc jsme postupně začínali přicházet na chuť jednoduchému archetypálnímu výrazu stavby. Dnes se pohledem na náš dům vysloveně kocháme.

Už žádný prostor nazmar

Dispozičně pro nás bylo důležité využít dům na maximum a nemít v něm nefunkční zákoutí, jako tomu bylo v předchozím bydlení. Jasným požadavkem byl přízemní objekt. Náš předchozí mezonetový byt pod půdou, kam vedlo osmdesát schodů, zajistil, že schody už jsme opravdu nechtěli. Mysleli jsme tím samozřejmě i na stáří. Mít jednoduchý dům bylo klíčové. Postavit něco velkého, kde pak vrchní patro po odchodu dětí zeje prázdnotou, jsme nechtěli. Důležité pro nás bylo, aby všechny pokoje měly přístup na zahradu. A taky bazén – máme sice ten nejmenší, co existuje – třikrát čtyři metry, ale je tam protiproud, slaná voda, příjemné osvětlení a jsme z něj nadšeni. Bohatě nám pro naše potřeby stačí.

Na milimetr promyšlený

Všechny detaily musely být promyšlené dopředu. Dá se říci, že jsme tu půl roku leželi v papírech a přemýšleli, kde bude jaký zařizovací předmět a jaká zásuvka. Jak to člověk potom nakreslí, tak to je. Největší výzvou bylo získat všechna razítka na úřadech. V listopadu jsme podepsali smlouvu, v lednu měli projekt a na stavební povolení čekali dalšího půl roku.

Cílová rovinka byla na nás

Dům byl firmou zhotoven do fáze k dokončení, takže jsme měli hotové vše kromě podlah, dveří a zárubní. Byla osazena stropní svítidla, hotová kompletní příprava elektřiny i s vypínači a topení v podlaze. Na nás bylo si dodělat sanitu, zavěsit záchody, udělat obklady, zárubně a dveře, podlahy a vymalovat. Toto řešení nám sedlo.

Vnitřní klima, na které je spolehnutí

Investovali jsme navíc do 10 cm izolace a nelitujeme. Je to velký rozdíl hlavně v létě, kdy je dům krásně chráněný před teplem a vůbec se nepřehřívá. Fermacellové desky v interiéru mají vlastnosti podobné kameni nebo cihle, což je pro dům také přínosem.

Velký vliv na udržení konstantní příjemné teploty v domě mají i předokenní žaluzie. Teplo se odráží ještě předtím, než vstoupí do interiéru a my si tak užíváme stabilní teplotu 24 stupňů během celého roku. V zimních obdobích žaluzie naopak pomáhají dostat dovnitř více slunečních paprsků a my tak mnohdy ani nemusíme topit.

Oheň, elektřina a slunce

Hlavním zdrojem tepla jsou krbová kamna, doplňkovým potom topné elektrické kabely v podlaze od české firmy, kterou znám již od devadesátých let a moc se mi líbí jejich vývoj a přístup. Tepelné čerpadlo se nám zdálo vzhledem k malé tepelné ztrátě domu zbytečné. Veškeré technologie jsme posuzovali kritériem – co nemá návratnost do deseti let, je nenávratné. Proto třeba nemáme nucené větrání s rekuperací, kde vycházela návratnost zhruba právě deset let.

Šetřit, ale na správných místech

Museli jsme v procesu dělat řadu kompromisů, ale výsledek je pro nás velkou odměnou. Dům slouží skvěle a jsme moc rádi, že jsme neslevili na klíčových prvcích, které přímo ovlivňují kvalitu života v něm i jeho životnost. A co bychom doporučili stavebníkům? Pokud nemáte zkušenosti ze stavebnictví, investujte do stavby domu na klíč. Ušetříte si spoustu nervů.

Slovo dodavatele: František Kuncl, regionální poradce ATRIUM

Také na obchodním poli se někdy dějí pohádky. Vše začalo, když se mezi novými zájemci o dřevostavbu objevilo známé jméno. A opravdu je to on, více než čtvrtstoletí starý známý. Pohádkový příběh nekončí, známý je příkladem výborně připraveného klienta, má zasíťovaný pozemek s jižní dispozicí a dobrým příjezdem na pozemek. Má zcela jasnou představu o svém novém bydlení. Díky tomu, že jsme s majitelem dlouhodobí známí, vím, že je pro mne fundovaným partnerem při přípravě domu a to samé platí i při samotné realizaci. A to by nebyla pohádka, aby neměla krásný konec. Na závěr nás majitel doporučí i svému zaměstnavateli, který také ví, co chce, má pozemek…A jak vše dopadlo? Oba domy stojí a mají své spokojené majitele. Přeji majitelům domů Vela 115, aby se jim příjemně bydlelo a našli v něm svůj domov.

Článek vyšel v časopise DŘEVO&stavby 5/2020

Připravila Lucie Němcová

Foto Martin Zeman

www.atrium.cz

Autor: Komerční sdělení