fbpx

Nezavrhujte elektrokotel. Kdy se jeho provoz doma vyplatí?0

Vytápění elektrokotlem je drahé, to je obvyklý mýtus, který tuto technologii provází. I elektrokotel však může mít smyl. Je poměrně levný, dobře se reguluje a může skvěle doplňovat další zdroje tepla. Obzvlášť pokud máte dobře zateplený dům. Kdy se elektrokotel nejvíce vyplatí?

Temperování objektu

Elektrokotel je ideálním zdrojem tepla pro protizámrazovou ochranu domu. Ať se již jedná o chatu, chalupu nebo jakýkoliv nepravidelně obývaný objekt, elektrokotel s termostatem zajistí vnitřní teplotu nad nulou bez ohledu na venkovní mrazy. Moderní elektrokotle nabízí také praktickou možnost dálkového ovládání. Pomocí mobilního telefonu můžete odkudkoliv kontrolovat a upravovat teplotu v objektu. “Pokud například vyrážíte na víkend na chatu, v pátek si nastavíte požadovanou teplotu a přijedete již do příjemně vytopeného prostředí,” popisuje Milan Kubíček ze společnosti Thermona. Kotel je ale nutné dovybavit GSM modulem.

Doplňkový zdroj tepla

Pokud máte kotel na pevná paliva a ruční přikládání, můžete elektrokotlem zvyšovat tepelný komfort a přitápět jím například v noci nebo dopoledne, když nejste doma. Kromě toho, že je konstantní teplota příjemná, budova také nestihne vychladnout a nemusí se tak vytápět opakovaně. Také v chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel. Ze stejného důvodu je výhodná je také populární kombinace elektrokotel a krbová kamna. Dřevo je nejlevnějším palivem, ale vyžaduje častou obsluhu. Elektrokotel je naopak bezobslužný a snadno programovatelný a tak může vykrývat i nedostatky alternativních zdrojů tepla – například solární kolektory, pokud nesvítí slunce, nebo tepelné čerpadlo, jehož účinnost v mrazech klesá.

Reklama

Nízkoenergetické a pasivní domy

Elektrokotel je také vhodným primárním zdrojem tepla pro domy a byty s nízkou tepelnou ztrátou. Že je provoz elektrokotle drahý platilo zejména u starších, nezateplených domů s vysokou energetickou náročností. Při dnešních minimální nárocích na dodávku tepla, kdy u pasivních domů platí maximální hodnota 15 kWh/m2 ročně (u nízkoenergetických domů je roční limit 80 kWh/m2 ročně), se rozdíly nákladů na palivo stírají.

Elektrokotel ja malé zařízení, které můžete snadno umístit téměř kamkoli. Foto: Thermona

Při vytápění elektřinou lze navíc využít sníženou tarifní sazbu na všechny spotřebiče v domácnosti, a tím ještě více ušetřit. V případě nízkoenergetický a pasivních domů je také nespornou výhodou elektrokotle možnost plynulé regulace v celém rozsahu výkonu kotle, který tak lze nadimenzovat přesně podle potřeb objektu.

Nízké počáteční investice a vysoká účinnost

Cena elektrokotlů začíná kolem hranice 20 000 korun a nákladná není ani jejich instalace. Díky relativně jednoduché konstrukci se na tento typ navíc nevztahuje povinnost pravidelných revizí jako na ostatní zdroje vytápění.

V elektrokotli se na rozdíl od jiných typů kotlů nic nespaluje a ani netlakuje, na rozdíl například od tepelného čerpadla. Jedná se tak o zařízení, které nepodléhá prakticky žádnému opotřebení, nemusí se pravidelně čistit ani seřizovat.

I přes jednoduchou konstrukci dosahují elektrokotle vysoké účinnosti, která se u moderních elektrokotlů pohybuje nad hranicí 99 %. “Zde je třeba upozornit na zavádějící značení energetickými štítky, které pro výpočet zohledňují i účinnost samotné výroby elektrické energie. I moderní elektrokotle se tak dle legislativy běžně označují písmenem D, zatímco například zastaralé kotle na pevná paliva s účinností pod 80 % jako A+, ” upozorňuje Milan Kubíček.

Vytápění malých bytů

Zjednodušeně řečeno, platí rovnice, že čím nižší je spotřeba energie, tím výhodnější je pořízení elektrokotle. To jej předurčuje nejen k použití v zateplených rodinných domech a rekreačních objektech, ale také v bytech. Obyvatelé bytu ocení kromě malých rozměrů elektrokotle také jeho tichý provoz a možnost instalace na zeď bez nutnosti zajištění přístupu vzduchu, díky čemuž se dá bez problémů zakomponovat prakticky kamkoliv do interiéru. Zejména majitelé bytů ocení, že elektrokotel nepotřebuje zajistit odtah spalin nebo komínovou cestu, což bývá ve většině bytů nákladné nebo rovnou nemožné.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi