Dobře zateplenou fasádu má už hodně rodinných i bytových domů, chyby však často nadejme v detailech. Kritické jsou podle odborníků zejména spodní části staveb.
Značné tepelné ztráty v přízemních místnostech a studené kouty rodinných domů jsou předmětem častých diskusí. Podle odborníků ze Sdružení EPS ČR jsou to právě ty části budov, které těsně přiléhají k zemi – tedy sokl a spodní stavba (u podsklepených budov), kde při nezateplení dochází k promrzání základů, nebo dokonce tvorbě koutových plísní.
Ačkoli lidé v ČR zateplují své domy čím dál více a spotřeba izolačních materiálů každým rokem roste, na důležitou izolaci soklu se často zapomíná. Mezi standardní řešení zateplení soklu a spodní stavby přitom patří použití tzv. Perimetrické izolace z EPS, které zcela odolává působení vlhkosti a mrazu.
ReklamaPozor na tepelné mosty
Mezi historicky spolehlivé sokly patřily vždy ty z kvalitního kamene. V poslední době prochází stavba soklů značným vývojem, od typu použitého materiálu, tak i technická řešení. Všeobecně by sokl měl být dostatečně pevný, odolný proti působení vody a mrazu, s čímž souvisí i odolnost proti agresivnímu prostředí rozpuštěných solí. Protože staré sokly z kamene a plných cihel nám hodně promrzaly, nově jsou důležité také jeho dostatečné tepelně izolační schopnosti. Vzhledem k tomu, že se sokl nachází u země, kde dochází k jeho znečišťování, je vhodné, pokud jej můžeme mechanicky vyčistit.
Na kvalitní zateplení soklu se často zapomíná. Přitom jde o rizikovou část domu z hlediska tepelné pohody v interiéru. (Foto: EPS ČR)
Na tepelnou izolaci soklu a spodní stavby je u staveb kladen důraz až v posledních dvaceti letech. „Nezateplení soklové části je při zateplování budovy častou chybou, protože tak vzniká výrazný tepelný most se všemi souvisejícími negativními vlivy. Pokud sokl stavby dostatečně tepelně izoluje, nedochází tak k promrzání obvodových základů a části terénu pod stavbou. Tím majitelé ušetří značné částky za náklady na energie a rovněž zamezí vzniku plísní v koutech místností. Kvalitní izolační schopnosti mohou také prodloužit životnost celé základové konstrukce, neboť nedochází k jejímu promrzání tj. možnosti poškození mrazem, Je to podobné, jako kdybychom si v zimě k teplému kabátu vzali letní polobotky,“ vysvětluje Pavel Rydlo ze Sdružení EPS ČR.
Jak zateplit sokl?
Ze současné nabídky izolantů pro sokl či stavbu zapuštěnou v terénu jsou vhodné desky expandovaného polystyrenu se sníženou nasákavostí na izolaci suterénních konstrukcí, až do hloubky 4,5 metru nebo desky nenasákavého expandovaného polystyrenu s profilovaným povrchem na izolaci soklových i podzemních stěn, až do hloubky 3 metrů. Tyto desky se označují jako Perimetrická izolace a jsou vyráběny ze speciálních surovin lisováním do forem. Vyznačují se velmi nízkou nasákavostí a mrazuvzdorností. Výhodou je také jejich vysoká pevnost v tlaku, čímž je možné jejich využití i ve větších hloubkách. Tato izolace odolává mechanickému poškození a zároveň vodě, která se u soklu bude hromadit po dešti, nebo z tajícího sněhu.
Kde se často chybuje při zateplení domu? |
Malá tloušťka tepelné izolaceČastým problémem je podcenění tloušťky tepelné izolace. Ta by měla být spíš větší. Důvodem je většinou zbytečný tlak na co nejnižší cenu výsledného zateplení. „Z naší praxe víme, že řada firem doporučuje lidem použití nedostatečné tloušťky, jen aby jim mohli nabídnout co nejnižší cenu. Naštěstí už je mezi námi řada osvícených majitelů domů a bytů, kteří si spočítali, že zateplit např. 8 cm pěnového polystyrenu a za 15 let doteplit dalšími 5-10 cm je naprosto neekonomické a jdou rovnou do 15 cm. V minulém roce tak průměrná síla fasádního pěnového polystyrenu dosahovala necelých 12,4 cm,“ upozorňuje Pavel Zemene ze Sdružení EPS ČR. Cenový rozdíl mezi tloušťkami izolace 12 a 20 cm je podle něj přitzom cca 4 %, což je velmi málo. Dalším problémem bývá často podcenění celého technologického postupu při aplikaci zateplovacího systému. K tomu většinou dochází při zateplování domu svépomocí. Svépomocnému stavění samozřejmě fandíme, často je však lepší alepoň pro klíčové práce využit raději prověřené stavební firmy. |
Jakou tloušťku izolace použít při zateplení soklu?
Nákladové optimum (doporučené hodnoty) | Doporučené hodnoty pro pasivní domy | |||
Rekonstrukce | Nová budova | Pasivní dům | Multikomfortní dům | |
Tloušťka izolace (polystyren) | 14 cm | 16 cm | 20 – 25 cm | 30 cm |
Jak financovat zateplení soklu
Na zateplení sklepních stropů a spodních částí staveb je možné i v letošním roce čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že letos mezi žadatele rozdělí až 1,1 miliardy korun. Tato částka by se měla v následujících letech dále zvyšovat. Podle prognóz ministerstva by se mělo v roce 2016 hospodařit s částkou 1,5 miliardy korun, v roce 2017 dokonce až s 2,8 miliardy korun.