V posledních dnech si sice užíváme bohaté dešťové nadílky, ale houby nerostou úplně všude. Kam na ně tedy vyrazit? S tím vám poradí na slovo vzatá odbornice – mykoložka Anna Švecová. A navíc pro vás máme přehled těch správných míst v jednotlivých krajích.

Kam vyrazit na houby
„Od června do října mohou houbaři vyrazit zejména do listnatých lesů, kde po nedávných vydatných deštích začal rašit houbový porost. V jehličnatých porostech není prakticky nic,“ řekla v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Anna Švecová.
Aktuálně tedy můžete v listnatých lesích najít nejčastěji holubinky, muchomůrku růžovku a šedivku, hřib dubový, hřib koloděj, hříbky, lišky nebo kozáka habrového. Zaměřte se hlavně na lesy, ve kterých rostou buky, duby, habry a lípy. Do jehličnatých lesů se pak doporučuje vyrazit na konci srpna až září.
ReklamaJestliže budete po lese chvíli bloudit bez výsledku, nenechejte se hned odradit. Rozmístění hub je poměrně nerovnoměrné a je docela možné, že vedle prázdných míst narazíte na mikrolokalitu, na níž bude růst třeba hned deset druhů hub naráz.
Pamatujte také na to, že pokud po deštivém období teploty o něco vyskočí, růst hub zase opadne, a navíc bývají kvůli muším larvám poměrně červivé.
Tip
Chcete na svých oblíbených místech v lese podpořit růst hub? Krájejte houby rovnou na místě. Odřezky hub, které se vyhodí v lese, mají šanci se uchytit.
Kde rostou houby v jednotlivých krajích
Na houbovou nadílku můžete tradičně narazit hlavně v okolí Prahy, ve středních Čechách, na Vysočině, v jižních Čechách i na jižní Moravě. Krom výše zmíněných listnatých lesů zkuste hledat i na březích potoků a na hrázích rybníků.

Praha a střední Čechy
V Praze vyrazte houbařit do Krčského lesa, lesa na Kamýku, Divoké Šárky, Stromovky, Hvězdy, Klánovických lesů.
Ve středních Čechách se pak doporučuje Dobříš Hostomice (hřib dubový, babky, křemenáče), Voznice (hřib dubový, a to především v dubových porostech), Jevany a štěstí budete mít i na Rakovnicku.
Vysočina, Pardubický a Královéhradecký kraj
Melechov (hřib kovář, smrkový, růžovky, lišky), Třebíčsko (praváci, kozáci, lišky), okolí Hradce Králové (hříbky, kozáci, holubinky), okolí Podhůří, Velká Rybná, Semtín, Holice, Přelouč.
Liberecký a Ústecký kraj
Zde zatím moc pozitivních ohlasů od houbařů není.

Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj
Slepičí hory (hříbky, lišky), Vodňansko, Prachaticko, Táborsko, okolí Milevska, Blatná. Hezké houbařské úlovky jsou hlášeny i v lesích Karlovarského kraje (lišky, masáci, hřiby). V Plzeňském kraji je to pak o něco slabší.
Olomoucký a Moravskoslezský kraj
Na severní Moravě musíte jednoduše narazit na ten správný les. Zkuste například Guty (praváci, kozáci, křemenáči). Houby začínají pomalu růst i na Olomoucku.
Jihomoravský a Zlínský kraj
Tady vyzkoušejte například Salaš u Zlína (praváci), okolí Doubrav (praváci, kozáci), Liptál (praváci), Ždánický les, okolí Němčiček (růžovky).
Pokud chcete znát aktuální stav, podívejte se na web NaHouby.cz nebo Natur atlas, kde se houbaři dělí o své zkušenosti a tipy.
Zdroj: iRozhlas, Abeceda Zahrady