Jestli chcete vidět využití mnoha přírodních materiálů na malém prostoru, zajeďte se podívat do Schönbühelu. Například při výletě za barokním klášterem v Melku vás odbočka do této obce na břehu Dunaje bude stát jen několik málo kilometrů navíc
Kaplička v Schönbühelu je docela nenápadná stavba, u které byste se možná ani nezastavili. Přímo pod svým domem ji nechala postavit rodina Reimoserových nejen jako připomínku dvoutisícého výročí narození Krista, ale také jako ukázku možností přírodních stavebních technologií s cílem podpořit jejich používání.
Manželé Reimoserovi, kteří mají díky svým povoláním k přírodě blízko – on působí na zemědělské univerzitě jako ekolog ona je veterinářka – oslovili průkopníka realizací hliněných a přírodních staveb Rolanda Meingasta z firmy Natur & Lehm (Příroda & Hlína, pozn.). Vznikla tak skromná stavba, která bez ohledu na svou velikost představuje hned několik způsobů práce s přírodními materiály. V době svého vzniku, v roce 2000, byla v mnoha směrech průkopnická, nicméně inspirující zůstává i nyní, kdy se některé použité techniky staly už docela běžnou alternativou tradičního stavění.
ReklamaKaple působí velmi nenápadně, navenek upoutá jen svým „měkkým“ vzhledem
Kaple je celá (až na betonový základ a střešní krytinu) postavena z přírodních, obnovitelných materiálů jako je dřevo, nepálená hlína, sláma, len a konopí. Stavba navíc splňuje standardy pasivního domu, což znamená, že pro běžný provoz stačí k „vytopení“ teplo přítomných osob. Stěny tvoří dřevěný, hrázděný rám vycpaný balíky slámy. Zevnitř i zvenčí je aplikována hliněná omítka. Střecha sestává z dřevěných trámů a pro izolaci byly použity polštáře ze lnu a konopí. V konečném vzhledu stavby ale hraje rozhodující úlohu nepálená hlína.
Uvnitř je v hliněné omítce „průzor“, kterým se můžete přesvědčit, že kaple je skutečně ze slámy
Hliněná omítka v exteriéru nebývá příliš častá díky své menší odolnosti povětrnostním podmínkám, Nicméně, použít ji možné je. V tomto případě byly stěny ošetřeny roztokem „vodního skla“ – křemičitanu sodného – který na povrchu zatvrdne a fasádu tak chrání. Přesto použití hlíny umožnilo měkký, přírodní vzhled, který i přes tuto úpravu působí příjemně.
Ekologická architektura na Nazeleno.cz: |
|
V interiéru je příležitostí ke hře s nepálenou hlínou více. Kromě hliněných omítek z ní byla vytvořena i podstatná část vnitřního vybavení. Oltář je postaven technikou „dusání“ z hlíny různých odstínů. Ozdobu tvoří otisk rukou manželů Reimoserových a jejich dětí, kteří se na stavbě vlastnoručně podíleli. Nejen vnitřní rohy, ale i ostění oken jsou příjemně zaobleny.
Oltář je postaven z dusané nepálené hlíny různých odstínů a ozdobený otisky rukou. Pohled na strop: v kapli neexistuje jediná ostrá hrana.
Možná vás překvapí i vlastní postup stavby, nebo lépe řečeno, montáže. Kaple byla vyrobena ve dvou dílech pod střechou v továrně a na místo jen dovezena. Díl „stěny“ (včetně rámů oken a dveří) byl posazen na betonový základ a poté k němu přibyl díl „střecha“. Na místě byly provedeny už jen dotvářecí práce jako jemná vrstva vnější omítky, střešní krytina a interiér. Takže ano, i přírodní stavby mohou být mobilní.
Foto: autorka