fbpx

Kam s vánočním stromkem po svátcích0

Tři krále máme za sebou a spolu s nimi se loučíme i s vánočními stromečky. Takže nastává čas pro otázku, kam s nimi. Možností, jak je zlikvidovat nebo s nimi naložit dál, je hned několik. A všechny jsme je pro vás hezky sepsali do jednoho článku.

Zdroj: Pixabay

Bio a směsný odpad

Obce a městské čtvrti se sběrem, svozem a likvidací stromků většinou počítají. Stačí si tedy zjistit informace o tom, jak je tomu právě u vás. Někde je vyzvednou speciální svozy, jinde přistaví kontejnery. Umístit je také můžete do kontejnerů na bioodpad. V tomto případě se stromky nejčastěji zpracují na kompost.

Určitě stromky necpěte do popelnice na směsný odpad, protože tak zbytečně snížíte její kapacitu. A jestli ji máte sdílenou například se sousedy, radost jim tím rozhodně neuděláte. Raději ho postavte vedle ní. Tedy v případě, že víte, že ho svoz určitě odveze, ne vždy tomu tak je. Další možností je odvézt stromek do sběrného dvora.

Reklama

Vrácení do obchodu

Čím dál více řetězců nabízí možnost zpětného přijímání nebo výkupu vánočních stromků. Tak se podívejte, jak to má ten váš.

Zdroj: PIxabay

Vlastní zahrada nebo kamna

Máte vlastní zahradu? Pak můžete vánoční stromek zpracovat do podoby mulče a použít ho na ní. Mulč stačí jednoduše uložit na suché místo a použít ho podle potřeby. Vydrží klidně i několik měsíců, takže po něm určitě sáhněte i po vypuknutí zahrádkářské sezóny.

A jestli doma máte kotel, kamna nebo krb, stromek vám krásně poslouží k vyhřátí domova. A co teprve ta vůně, která se z jehličí v ohni line!

Krmivo pro zvěř

Pokud máte poblíž nějakou zoologickou zahradu, podívejte se, jestli vánoční stromky náhodou nesbírají pro svá zvířata, která si na nich ráda smlsnou. Jen ho musíte samozřejmě pořádně odzdobit a pečlivě zbavit veškerého „stříbra“, háčků a podobně. Výjimku ovšem tvoří stromky, které jsou dozdobené různými spreji, umělým sněhem nebo ozdobnými postřiky.

Upcyklace

V jednom z našich minulých článků jsme vám dodali dávku inspirace pro to, jak si z vánočního stromku vyrobit krásné dekorace:

A tady máte ještě jeden tip:

Domácí čaj z jehličí

Jestli jste doma o Vánocích měli přírodní stromek bez chemických úprav a postřiků, můžete si z jeho jehličí připravit lahodný čaj. Jehličky musí být perfektně suché a pak je stačí jen nadrtit v hmoždíři a zalít horkou vodou.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.