Chcete si udělat výlet do budoucnosti nebo se podívat, jak se vyráběla energie před dvě stě lety? Sestavili jsme seznam pěti „zelených“ míst v České republice, která stojí za to navštívit. Chtěli jsme vás inspirovat k prázdninovým cestám a rádi si přečteme, kam jezdíte vy.
Brouzdáte po mapách a hledáte místo, kam jet v létě na výlet nebo na prázdninovou dovolenou? Vybrali jsme pět míst v Česku, která stojí za to navštívit. Pojeďte tam, kde se dobře vaří, šetří za vytápění a žije s vědomím, že naše planeta není jen místo, které je potřeba využít a zplundrovat.
„Doporučujeme nechat tentokrát tatranku a řízek doma.“
ReklamaRůžohorky: jídlo a pití, které potěší fajnšmekry i ekology
Až budete plánovat výlet na Sněžku, doporučuji nechat pro tentokrát tatranku a řízek doma. Nebudete litovat. Nahoru musíte překonat stovky výškových metrů, ale zhruba uprostřed váš čeká jídlo a pití, které je z říše, kde vaří naše maminky, babičky a hodné tchýně. Na Horské boudě Růžohorky ochutnáte jídla, která se na zdejších kopcích vařila před sto a více lety. Jen si představte: obrovský krajíc domácícho chleba s hustou vrstvou tvarohu, na kterém jsou ležérně poházené plátky česneku a celý povrch zdobí nasekaná pažitka. S tím zvládnete dojít až do Špindlu. Nebo kynuté knedlíky či koláč s borůvkovou náplní, pokropený rozpuštěným máslem a posypaný drobenkou.
Z výletu na Horskou boudu Růžohorky. 2 x foto: Julie Kalodová
Zkuste i krkonošské kyselo, houbovou polévku nebo bramborák. K pití si objednejte borůvkový koktejl nebo ledové kysané mléko. Je výborné, nakopne a osvěží. Boudu nemůžete minout. Vydejte se od parkoviště u bobové dráhy v Peci pod Sněžkou až ke stanici lanovky. Zamávejte těm, kteří se nahoru vezou a zakousněte se do kopce. Zhruba za hodinu už budete sedět na dřevěné lavici, kolem se budou pást krávy a dívky v krojích vám na dobití sil přinesou první talíř polévky.
Kontakt:
Bouda Růžohorky, č.p.182, Pec pod Sněžkou, otevřeno je celoročně od 10 do 19 hodin.
www.ruzohorky.cz
Další tipy na eko a bio výlet |
|
Výlet za sluncem do Solárního parku Strašice
Podobný výlet vždy potěší mého syna. Hltá „ábíčko“ a sleduje všechny dokumenty o technologicích. Zkrátka desetiletý kluk, kterého baví technika. Takže v Solárním parku ve Strašicích u Rokycan by si opravdu užil. V prostředí Brdských lesů je totiž na jednom místě soustředěn největší rozsah fotovoltaických technologií. Areál si můžete projít buď s průvodcem, kterého můžete kontaktovat v místním muzeu, nebo obejít sami podél plotu.
Areál Solárního parku. Foto: Jana Poncarová
Organizátoři připravili tabule, kde jsou popsány všechny zajímavosti, které jsou zde k vidění. Například solární instalace pro rodinné domy i fasády budov či trackery, které sledují pohyb slunce po obloze a tím udržují co nejideálnější polohu fotovoltaických panelů vůči slunci.
Kontakt:
Sluneční Park Strašice, Strašice 666, 338 45 Strašice
Přečtěte si: Pět let se solární energií. Zkušenosti čtenáře
Kunclův mlýn aneb jak využít vodu a dřevo z okolí
Jak využít energii vody původním způsobem? Zajeďte se podívat do Kunclova mlýna do Brziny u Svatého Jana ve středních Čechách. Můžete si sem udělat jedodenní výlet nebo se i ubytovat. Je to harmonické místo v údolí potoka, obklopené lesy a loukami. Zajímavé je, že majitelé vsadili na obnovitelné zdroje energie. K vytápění používají výhradně dřevo a veškerou elektrickou energii pro potřebu farmy vyrábí Francisova turbína.
3 x foto: Kuncluvmlyn.cz
Také pila, takzvaná jednuška (ležačka), je poháněna vodou. I když se podle majitelů jedná spíš o muzejní kousek a atrakci pro turisty, přesto slouží k příležitostnému pořezu kulatiny z lesa. Jestli chcete vidět, jak se žije v hisotrickém obydlí, které využívá obnovitelné zdroje energie, kde se hospodaří šetrně k přírodě, zvířatům i krajině, Kunclův mlýn je to pravé místo pro pár dní dovolené. Jestli máte chuť, můžete práce na farmě nejen sledovat, nikdo se nebude zlobit, když se i zapojíte. Kromě koní, krav a kamerunských ovcí chovají králíky, slepice, kachny a pávy.
Kontakt:
Farma Kunclův Mlýn, Brzina 7, 262 56 Svatý Jan u Sedlčan
www.kuncluvmlyn.cz
Na farmu do Věcova za zvířaty i dobrotami
Před pár lety jsme s kamarádkami našly farmu manželů Kadeřávkových na internetu, zamluvily termín a vyjely sem s dětmi na jarní víkend. Bylo to skvělé. Ukřičené ratolesti se rozutekly po stráních, my jsme si uvařily hrnek kávy a relaxovaly na zahradě. Když se urousané holky a kluci vrátili, šli jsme se podívat do ovčína a nemohli se odtrhnout od zdejších zvířat.
Chalupa U potoka ve Věcově. Foto vlevo Julie Kalodová, vpravo Chalupa-vysocina.cz
Na farmě uvidíte dřinu, ale i zázrak narození. To když se na roztřesených nohách rozběhne právě narozené jehně po slámě. Paní Kadeřávková nám na konci víkendu zabalila čerstvé jehněčí, přidala recept na pečeni i výbornou domácí buchtu a poslala nás zase do civilizace. Věcov je krásně zastrčená obec na Vysočině, až budete chtít úplně vypnout, stačí si tady rezervovat termín.
Kontakt:
Miroslav a Jana Kadeřávkovi, 592 44 Věcov 25
www.chalupa-vysocina.cz
Přečtěte si: „Jak se žije bio? Ráno dojím, odpoledne prodávám a večer sedám k papírům.“
Hostětínem po stopách prince Charlese
Když Českou republiku navštívil princ Charles, přál si vidět ekologickou vesnici Hostětín v Bílých Karpatech. Co sem ekologa-aristokrata přivedlo? Možná slyšel o kořenové čistírně vody nebo výtopně na biomasu. Jestli se chcete podívat, jak se dá žít udržitelně a ekologicky, pojeďte sem také. Ubytovat se dá v ekopenzionu a můžete vyzkoušet, jak se žije v energeticky pasivním domě. Centrum Veronica Hostětín totiž nabízí možnost ubytování v budově, která má 7-10 x nižší spotřebu energie na vytápění, než běžné domy. Bílé Karpaty jsou krásný i drsný kraj, který je zajímavý nejen úchvatnou přírodou a bohatou historií, ale i lidovými tradicemi, které se zde zachovaly dodnes.
Kontakt:
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86, 687 71 Bojkovice
www.hostetin.veronica.cz
Přečtěte si: Bioplynka vyrobí měsíčně elektřinu za dva miliony