fbpx

Kam investovat peníze: firemní dluhopisy se stále vyplatí0

Šetříte na důchod nebo dětem do začátku? Ukážeme vám variantu, kam investovat peníze, aby se rozmnožily.

Řekněme si to upřímně, ekonomická situace není růžová. Zdražuje jídlo, energie i pohonné hmoty, rostou náklady na bydlení i na běžné spotřební zboží. Snažíme se omezit nákup věcí, které nejsou nezbytné, mnozí si odřeknou návštěvu kina nebo restaurace, odkládají nákup nového auta, vynechají dovolenou. Většina výplaty se rychle rozkutálí a pracně odložené úspory nám požírá inflace. Není proto divu, že se čím dál více lidí zajímá o to, kam investovat peníze, aby si zajistili dostatečnou finanční rezervu pro sebe i své potomky. 

Proč se vůbec zajímat o investice?

Chodit do práce, vydělávat peníze a snažit se alespoň jejich část odložit tzv. na horší časy je skvělá věc. Zhodnocení peněz je ale královská disciplína. Abyste své úspory mohli úspěšně rozmnožit, nestačí je zašít do štrozoku nebo nastrkat pod matraci. Pokud svoje pracně vydělané peníze necháte nečinně ležet na běžném nebo i spořícím účtu, jehož úroky ani zdaleka nepokryjí aktuální míru inflace, nejen že je nezhodnotíte, ale s každým dalším rokem si za ně koupíte stále míň a míň.

Investování má však i další pozitivní stránky, obzvláště máte-li děti. Finance navíc se hodí nejen na studia nebo zahraniční stáže, ale později také jako základ k hypotéce na vlastní bydlení, koupi auta nebo počáteční kapitál pro podnikání. Každý rodič chce svým ratolestem alespoň trochu usnadnit start do dospělého života a vybavit je na tuto cestu nejen dobrými radami, ale i nějakou tou korunou do začátku. 

Kam investovat peníze v roce 2023

Klasické bankovní produkty jako spořící účty, termínované vklady nebo stavební spoření mají stále menší výnosy než aktuální míra inflace. Populární jsou proto různé druhy investic. Od akcií, přes nemovitosti, zlato, šperky, umělecké předměty, kryptoměny až po firemní dluhopisy. Ty už v dnešní době nevydávají pouze velké korporátní společnosti, ale také menší české firmy, za účelem získání zdroje financování pro svůj rozvoj a plánované projekty.

Speciální kategorii pak tvoří tzv. zelené dluhopisy, které jsou emitovány společnostmi, které si kladou za cíl zlepšení životní prostředí. Vaše peníze tak použijí typicky např. na výrobu ekologických paliv, zalesňování krajiny, výstavbu solárních či větrných elektráren apod. Kromě dobrého pocitu získáte především jistotu pravidelného pevného výnosu až 11 % ročně, a to je v době krize doslova k nezaplacení.

Pravidelné investování do rozumně rozloženého portfolia, jehož součástí mohou být právě firemní dluhopisy, je cestou, jak zhodnotit peníze a vytvořit si příjemný finanční polštář. Ať už ho později použijete na cokoliv.

Autor: Komerční sdělení