fbpx

Jste majitel pasivního domu? Ukažte lidem, jak se vám bydlí!0

Desítky otevřených pasivních domů po celé České republice a sdílní majitelé, kteří nabízí široké veřejnosti možnost přijít se osobně přesvědčit, jak se v takových domech žije. To je 11. ročník mezinárodních Dnů otevřených pasivních domů, které se letos budou konat 7. – 9. listopadu 2014. Právě nyní startuje přihlašování do akce. Zapojte se a ukažte, jaký je váš skutečný život v pasivním domě.

Dny pasivních domů jsou mezinárodní akcí, kterou před jedenácti lety odstartoval Passivhaus Institut z německého Darmstadtu. Dnes jsou do ní zapojeny stovky pasivních domů po celém světě od Nového Zélandu až po severní Ameriku. Základní filozofie akce zůstává ve všech zemích stejná – vysvětlit desetitisícům zvědavých návštěvníků fungování pasivních domů na základě konkrétních zkušeností a neformálním způsobem jim ukázat, jak se v energeticky úsporných domech vlastně žije. V České republice se do této akce rok do roku zapojuje čím dál tím více pasivních domů. Loni to bylo rekordních 75.

Reklama

Do akce Dnů otevřených pasivních domů se mohou zapojit jak postavené domy, tak ty, které jsou těsně před dokončením. Může jít o rodinné domy, ale také domy bytové, školy, školky, administrativní a různá vzdělávací střediska. Jedinou podmínkou je, aby se jednalo o budovy prokazatelně postavené v pasivním standardu, a ochota majitele, příp. architekta, či projektanta alespoň pár hodin se věnovat případným zvídavým návštěvníkům. Návštěva pasivních domů je plně v režii jejich majitelů – ti se jako páni domu sami rozhodnou, v jaké míře a za jakých podmínek se hostům budou věnovat.

Jak přihlásit svůj dům do akce Dny otevřených pasivních domů:

  • Vyplňte jednoduchý formulář, a to nejpozději do 30. září 2014. V případě jakýchkoli problémů pište na jan.morkes@pasivnidomy.cz.
  • Všechny zúčastněné domy musí být zaregistrovány v Databázi pasivních domů na stránkách Centra pasivního domu, aby je zde mohli návštěvníci dohledat. Pokud zde Váš dům ještě není, můžete jej jednoduše doplnit – stačí se registrovat a přidat pasivní dům. Při registraci bude zapotřebí doplnit technické údaje o domě. Vezměte si proto k ruce svého projektanta, anebo jiného odborníka.

O pasivní domy je zájem

„Během loňského ročníku se do bezmála osmi desítek energeticky úsporných domů podívalo téměř 1500 lidí,“ vypočítává Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, které tuto akci v ČR zastřešuje. Návštěvníci se nejčastěji zajímali o základní principy fungování pasivních domů, jejich ekonomickou návratnost a o každodenní život v nich. Mnoho majitelů však dokázalo zodpovědět i velmi specializované technické dotazy. „Život v pasivním domě se pro řadu z nich stává životním stylem. Jsou na své kvalitní domy hrdí, a i když třeba nemají odborné technické vzdělání, do detailu se zajímají o jejich fungování,“ vysvětluje Bárta.

Nutnost stavět budovy s nízkou spotřebou energie je dlouhodobým trendem v celé Evropské unii. Díky nové energetické legislativě a dotačnímu programu Nová zelená úsporám se zájem o energeticky vysoce šetrnou architekturu prudce zvedá i u nás. Připravovaná akce Dny pasivních domů 2014 je ideální příležitostí, jak se majitelé mohou podělit o své zkušenosti a zároveň jak se široká veřejnost může o energeticky šetrném bydlení dozvědět právě od těch nejpovolanějších.

Autor: Redakce Nazeleno.cz