Plastové odpady v oceánech byly toto léto velkým tématem, a tak se člověk může pozastavit třeba i nad tím, jestli používáním plastových oken životnímu prostředí spíš škodí, nebo spíš prospívá.

Ve zkratce – masivní rozšíření plastových oken po celém světě přírodě spíš prospělo a otázka odpadu je vyřešena velmi dobře.
Ekologie, to je hlavně úspora energií
V zimě si v bytech a kancelářích topíme, v létě používáme ventilátory nebo klimatizaci. Málokoho by asi napadlo přečkat doma kvůli ochraně přírody zimní měsíce v péřové bundě.
Každá nová generace plastových oken umožní v zimě méně topit a v létě utratit méně za klimatizaci. Na to bychom měli myslet především, než se začneme zabývat dopady na životní prostředí při samotné výrobě plastů.
Plastová okna představují zlomek z celosvětové produkce PVC, natož z produkce všech plastů dohromady. Vzhledem k jejich generační životnosti a velmi dobrému následnému zpracování odpadů nejsou tématem dne, na rozdíl od těžko zpracovatelných jednorázových plastových obalů.

PVC lze mnohokrát zpracovat, to ale neznamená, že máte recyklovaná okna
Polyvinylchlorid, zkráceně PVC, je třetím nejpoužívanějším plastem na Zemi. Jeho obrovskou výhodou je i to, že se na konci životnosti výrobku může znovu roztavit a sloužit někde jinde, někomu jinému, další spokojenou řadu let.
Důvodem, proč se tak neděje při výrobě plastových oken, nejsou ani tak diskutovaná zdravotní rizika (české firmy prodávající recyklované plasty dokážou deklarovat jejich bezproblémový původ), jako čistě estetické hledisko. Docílit u recyklovaného plastu sněhové bělosti bez přítomnosti prachových částeček je dražší než vyrábět z takzvaného prvoplastu.
Znamená to, že výrobci profilů a oken nemyslí na ekologii?
To vůbec ne. Výrobci plastových profilů zpravidla nevyrábějí jen materiál pro plastová okna. V přidružené výrobě se často zabývají také parapety, vodovodními a odpadními trubkami, plotovými díly a další spoustou produktů, které na krásu nikdo pod lupou zkoumat nebude.
Podívejte se video o výrobě českého výrobce PRAMOS
Tam se pečlivě vytříděného recyklátu využijí tuny a proto nezřídka výrobci plastových profilů sami aktivně vystupují v kampaních na podporu recyklace.
Úspora energií a důsledné odpadové hospodářství při výrobě jsou pak přirozenou součástí fungování moderní firmy, která je dnes tak důležitá nejen při tvorbě veřejného mínění, ale nakonec se pozitivně promítne i do ceny koncových produktů.
Jako jednodruhový výrobek (plastová okna se vyrábějí z čistého PVC bez příměsí ostatních plastů) jsou odepsaná dvacet, třicet let stará okna žádaným zbožím pro české zpracovatelské firmy, takže jejich cesta do životního prostředí racka mořského je velmi nepravděpodobná.
Jsou plastová okna zdravá?
Přemíra plastů v našem okolí se obecně považuje za jednu z příčin takzvaných civilizačních onemocnění. V tomto momentě by ale bylo potřeba sáhnout do znalosti středoškolské chemie a vzpomenout si, o čem se v médiích vlastně tak často mluví.
V případě plastových výrobků totiž problém představují nechvalně známá měkčidla, která udržují plasty, jak název napovídá, měkké a elastické. A takové měkké okno by bylo leda pro zlost, takže se pro výrobu plastových oken používá PVC neměkčený, v angličtině dokonce označovaný jako uPVC od slova “unplasticized”. Z okenního rámu žádná látka netěká, protože žádné těkavé látky neobsahuje.
Svoji “chvilku slávy” si tak v neměkčených plastech užilo olovo jako stabilizátor bílé barvy. Díky němu PVC neztrácelo vlivem okolního prostředí svoji původní bílou barvu, ale vzhledem k tomu, že olovo patří k těžkým kovům, které nechceme vidět ve svém potravinovém žebříčku, bylo olovo již před nějakou dobou nahrazeno například neškodným zinkem.
Přesto, pokud máte doma plastová okna na hranici životnosti, nemusíte kolem nich chodit se zadrženým dechem. Pokud má něco fungovat jako stabilizátor, musí to být samo stabilní látka – jen těžko by se pro udržení barvy po celou dobu životnosti dalo použít něco, co by se z materiálu vymývalo, nebo odpařovalo.
Jak je to tedy s výměnou oken?
Jestli se teď nevěřícně díváte na svá stará plastová okna a přemýšlíte, jestli si je nenechat vyměnit, můžete si na pomoc zavolat například technika s termokamerou a nechat si přibližně propočítat, kolik by vás to stálo a kolik ušetříte.

Plastová okna mají velmi dlouhou životnost, ale zpravidla se mění po 20–25 letech kvůli tomu, že jsou již dostupná okna o tolik modernější, že se to z hlediska úspor vyplatí.