fbpx

Jsou drahá a shnijí – pět mýtů o dřevěných oknech0

Budou uhnívat. Musíte je často natírat. Jsou drahá. To jsou jen některé mýty, které o dřevěných oknech kolují. Vybrali jsme pro vás 5 nejčastějších polopravd, jimiž se při výběru nových oken nenechejte ovlivnit.

Když vybíráte nová okna, hrnou se na vás ze všech stran různé informace. Filtrujte je a přemýšlejte nad nimi. Hledejte si názory odborníků. Pokud jste nakloněni dřevěnému materiálu a přesvědčujete zbytek rodiny, bude se vám hodit několik argumentů, jež vyvracejí nejčastější mýty o dřevěných oknech.

Dřevěný rám musíte často natírat

Nikdo z nás nechce zbytečně trávit čas údržbou domu. Jedním z hlavních tvrzení proti dřevěným oknům je, že je musíte donekonečna natírat. Není to pravda. O dřevěných oknech se rovněž  říká, že jejich nátěr často praská, musí se zbrousit a znovu natřít. Je pravda, že dřevěné rámy nejsou zcela bezúdržbové a opravdu jednou za několik let potřebují přetřít. Dnešní laky a lazury jsou ale už velmi odolné vůči povětrnostním vlivům i UV záření. Ošetřování takto natřených rámů je proto jednoduché a časově nenáročné. A opravdu to stačí jednou za pár let.

Reklama

Dřevo špatně izoluje

Důvodem pro výměnu oken je většinou úspora tepla. Vyzdvihována jsou v tomto směru hlavně plastová okna. Není pravda, že dřevěný rám propouští více energie než plastový. Důležitá je hlavně kvalita dřeva a zpracování rámu. Můžete pořídit dřevěná okna, která budou mít lepší izolační vlastnosti než okna plastová. Sledujte hodnoty součinitele prostupu tepla (značené jako Uw). Nezapomeňte, že kromě rámu je důležité i kvalitní zasklení, nejlépe dvojsklem nebo trojsklem.

O dřevěná okna je nutné se starat. není to však nic náročného. Obvykle stačí jednou za pár let obnovit nátěr. Ilustrační foto Pixabay.com 

Dřevo se kroutí a málo vydrží

Záleží na tom, z jakého dřeva jsou rámy oken vyrobené a jak jsou ošetřené. Okenní rámy se často vyrábí ze smrku, borovice, modřínu nebo dubu. Čím tvrdší dřevo je, tím delší je jeho životnost. Nejdéle vydrží okenice z dubu. Protože se dnes dřevěná okna vyrábí z jednoho kusu dřeva nebo z lepených profilů, okna se nekroutí a dobře odolávají povětrnostním podmínkám.

Dřevěná okna jsou drahá

Jedním z hlavních argumentů, který zaznívá proti dřevěným oknům, je cena. Je pravda, že plastová okna bývají levnější. Pokud se ale rozhlížíte po kvalitě, připlatíte si i za okna z plastu. Dřevěná eurookna můžete sehnat za srovnatelnou cenu jako některá plastová okna. Připočítejte jim k dobru nadčasový vzhled a ekologický rozměr dřeva.

Dřevěná okna mohou uhnívat

Říká se, že po osazení staršího domu plastovými okny je zaděláno na plíseň. O dřevěných oknech se zase říká, že mohou uhnívat. Ani jedno není úplně pravda. Záleží hlavně na řemeslné práci a precizním osazení oken. V místě napojení okna do stavby by neměly vznikat tepelné mosty. Důležité je utěsnění připojovací spáry okna, která je většinou vyplněná polyuretanovou pěnou.

Autor: Jana Poncarová