fbpx

Jsem skoro dospělý0

Být dospělý touží být každé dítě, i přesto, že mu vysvětlujete, že není o co stát. I my jsme takoví byli a teď se tomu smějeme a toužíme být zase jednou malí, bez starostí a pocitem, že jsme milováni bez jakýchkoli výjimek.

Věkový limit dospělosti je ve většině zemí 18 let, kdy se nezletilec stává ženou nebo mužem. Legální věk pro určení dospělosti je od 16 do 21 let podle zákonů dané země. Většina těsně nedospělých jedinců si myslí, že až bude dospělý, změní se mu život. Už se ho nebude týkat kategorie „dětská kola 24“, protože tato kategorie dětských kol je vhodná pro děti od věku 9 let a je poslední velikostí před dospělými koly…

Jaký přechod tedy čeká toho, koho čekají zanedlouho osmnácté narozeniny? Legálně mohou osmnáctiletí zakládat manželství, volit, být zaměstnaní, pít alkohol a používat řidičský průkaz. Ale pozor na jednu důležitou věc a to velice pravdivou větu, že být dospělý neznamená být zralý. Můžeme být velmi rozumní, vzdělaní a soběstační. Neznamená to ale, že jsme zralí. Takto popsaných lidí je mnoho, intelekt jim v životě pomáhá, ale nemají rozvinuté emoční a společenské dovednosti. V práci jsou velice úspěšní, ale nejsou schopni si udržet funkční vztah. Základním rysem dospělosti je také schopnost přijímat zodpovědnost a schopnost přemýšlet v souvislostech, emocionálně nezralý člověk si bude myslet, že jeho názor je pravdivý a nebude přijímat názory okolo a utvářet si podle názor vlastní.

Stát se dospělým znamená nést za sebe zodpovědnost, jak jsme řekli a to tedy znamená, že rodičům končí rodičovská práva a povinnosti a také finanční odpovědnost.

A co je tedy na dospělosti plusem a co naopak negativním znakem?

1. Spánek

Spánek v dětství je nevýhodou. Děti nechtějí chodit spát po obědě, musí chodit spát brzy, kdežto v dospělosti vás nikdo nepošle spát, ač byste chtěli. A po obědě? To bývá největší odměna, když se můžeme natáhnout.

2. Škola

Téměř každý NE-dospělý považuje školu za „prudu“. Za pravidelnou docházku, známkování a nakonec ještě třeba i nespokojenost rodičů s výsledky. Bohužel v dospělosti se ta hravá a zábavná škola mění v zaměstnání a to už nebývá taková legrace.

3. Strava

Ano, tenhle bod je pro mnoho dětí a adolescentů zcela zásadní. Dospělý si může dát cokoli a kdykoli se mu zachce. Může úplně vynechat věci, které mu nechutnají.

4. Vztahy

Děti do školního věku nerozlišují kamarádění mezi pohlavími. A když se holka klukovi líbí, tak jí rozdupne bábovičku, to klukovi nedělá velké problémy. Jenže ouha… – oslovit holku v dospělosti bývá nebývale těžké.

Dospělost bývá mnohem složitější, ale těžko to vysvětlíte tomu, který dospělý ještě není…

Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Autor: Komerční sdělení