fbpx

Ježci jsou užiteční. Udělejte jim na zimu na zahradě obydlí0

Ježek je nejen roztomilý, ale také velmi užitečný tvor, který požírá různý obtížný hmyz a slimáky. Už toho důvodu se vyplatí mu na zahradě připravit úkryt. Co pro ježky na zahradě můžete v zimě udělat?

Ježky na podzim moc nepřikrmujte. Výjimkou jsou jen opuštěná mláďata a slabí jedinci.

Ježci nemají rádi příliš „uklizenou“ zahradu, takže to nejjednodušší, co pro tyto tvory můžete udělat, je ponechat jim různé hromádky zahradního odpadu. Shrabané listí nepalte, ale hromadu někde v koutě ponechte. Ježci se do ní rádi zahrabávají. Stejně tak může posloužit třeba hromádka větví nebo dřeva, stará prkna, kameny nebo cihly. Ještě nemáte na zahradě ostrůvek „divočiny“, jehož vegetaci ponecháváte spontánnímu přírodnímu řádu? Je nejvyšší čas nějaký založit, ježkům a dalším zvířatům to určitě prospěje.

Zapomeňte také na pohádky o krtečkovi. Ježek je sice roztomilé zvíře, ale jinak jde o samotářského nerudného tvora, který nebude svůj zimní domeček sdílet s dalšími soukmenovci. Úkrytů proto na zahradě připravte více.

Reklama

Průřez domečkem pro ježka. Obrázek www.wildlifetrusts.org

Pokud chcete, můžete ježkům vyrobit nebo koupit ježkovník – tepelně izolovanou boudičku. Může jít o bedýnku o rozměry 40 × 50 centimetrů (šířka, délka) a 30 centimetrů (výška). Bedýnka musí mít vstupní otvor a větrací trubičku. Hotový ježkovník pak zahrňte zeminou a listím v nějakém odlehlejším koutě zahrady.

Dokrmujte jen slabé jedince a opuštěná mláďata

Před zimou můžete ježkům občas nabídnout třeba kočičí granule. Ale není to nutné. Nejde o domácí mazlíčky, ale divoká zvířata, která není potřeba příliš rozmazlovat. Něco jiného však je, pokud na začátku zimy objevíte opuštěné mládě, nebo viditelně hubený a zesláblý kus. V takovém případě zkuste najít nejbližší ježčí záchrannou stanici, v níž se o zvíře postarají. Případně ho zkuste dokrmit sami – nabídněte mu heřmánkový čaj, míchaná vejce bez tuku a soli, moučné červy nebo kočičí žrádlo. Nikdy však nedávejte ježkům kravské mléko. Neumí ho trávit a mohlo by je to i zabít. Pokud je ježek nějak zraněný nebo viditelně nemocný, zaskočte s ním k veterináři.

Někdy se může stát, že v zimě na zahradě najdete spícího ježka třeba při úklidu. V takovém případě ho nebuďte, ale snažte se jeho hnízdo uvést do původní podoby.

Ježci potřebují pomoc hlavně na jaře

Naopak na jaře ježky dokrmovat můžete. Pokud po zimě brzy oteplí, mohou se ježci probudit, ale potravy (hmyzu) ještě příliš nenajdou. Pro dlouhou hibernací zesláblého a vyhladovělého ježka je začátek jara kritickým obdobím. Pokud tedy takové zvíře objevíte (bude apatické a při uchopení se ani nesbalí do bodlinaté kuličky), připravte mu výše uvedené menu – míchaná vejce, červy a čaj. Jakmile se ježek nají a dá se do kupy, vypusťte ho na zahradu.    

Zesláblý ježek po předčasné probuzení ze zimního spánku. Dostal vajíčka a červy a zakrátko zesílil. Foto: autorka

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.