fbpx

Jedlý živý plot z rakytníku0

Velmi hustě rozvětvený a plody bohatě obsypaný rakytník představuje příjemnou alternativu živým plotům. Přinese vám úžasnou úrodu, celý rok se vám bude hezky koukat na jeho stříbřité a zelené listy a díky jeho plodům plným vitamínů posílíte své zdraví.

Sladkokyselé peckovice mají výraznou chuť

Opadavý rakytník svými trny i hustým větvením spolehlivě odradí všechny nechtěné návštěvníky. Po celý rok bude velmi hustou výplní živého plotu a těšit se můžete zejména z jeho stříbřitých a později zelených listů. Dvoudomý keř si pořídíte jako samosprašný nebo vedle sebe budete pěstovat samčí a samičí rostlinu. Vzájemně se lehce liší barvou květu, ale toho si všimne skutečně jenom velmi pozorný návštěvník zahrady. Během září až října na keřích dozrávají menší kulovité a válcovité peckovice. Mají výraznou sladkokyselou chuť a červenou až červenooranžovou barvu.

Zásady pro pěstování rakytníku

  1. Dopřejte mu plné slunce.
  2. Zvolte stanoviště s lehkou a propustnou půdou. Vyhněte se výsadbě v těžkých jílovitých půdách.
  3. Pravidelně ho zalévejte vydatnou zálivkou. Nebojte se o něj v období dovolené, delší sucho bez potíží snese.

„Citroník severu“ obsahuje řadu vitamínů

Rakytník řešetlákový pochází z Asie, a proto se mu přezdívá „citroník severu“ nebo „sibiřský zázrak“. Obsahuje totiž hojné množství vitamínu C, A, B1, B2, B6, B9, B12 a minerálů. Posílí organismus, během podzimní sklizně bude čerstvý skvěle působit proti nachlazení a jako prevenci ho můžete využívat po celou zimu ve formě šťáv a sirupů.

Náročnější sklizeň rakytníku

„Jednotlivé odrůdy rakytníku dozrávají od září do začátku října. Nejrozšířenější odrůda rakytníku je asi Leikora, obvykle dozrává v první polovině září. Sklízet byste měli plně vyzrálé plody, protože obsahují nejvíc vitamínů,“ potvrzují zkušenosti zahradníků z Flosu. Sklizeň rakytníku je i ve správné době trochu oříšek. Pod keř můžete rozprostřít plachtu, opatrně zatřást kmínkem a plody sklepat dolů. Samozřejmě je lze také otrhat, což představuje vzhledem k trnům poměrně nepříjemnou práci. Řada zahradníků doporučuje nechat keř přemrznout, protože se pak dá daleko lépe sklidit.

Autor: Komerční sdělení